Stwardnienie rozsiane – na czym polega ta choroba?

0
2629
Stwardnienie rozsiane - na czym polega ta choroba?

Stwardnienie rozsiane to choroba bardzo przykra i powodująca dużo problemów. Najczęściej kojarzy się z osobami jeżdżącymi na wózku. Co jeszcze można powiedzieć o tym schorzeniu?

Co to jest stwardnienie rozsiane?

Okazuje się, że choroba ta jest zaburzeniem autoimmunologicznym. Często mówi się na tą chorobę po prostu SM. SM pochodzi od łacińskiej nazwy. Choroba ta polega na tym, że układ odpornościowy osoby chorej atakuje często mózg, rdzeń kręgowy, a także komórki nerwowe. Następuje demielinizacja, czyli uszkodzone są osłonki mielinowe okrywające komórki nerwowe. Atakowany jest w tej chorobie więc głównie układ nerwowy. Osłonki te porównuje się często do izolacji, która otacza przewody elektryczne. Jeśli takie osłonki są zniszczone, sygnał, który jest przewodzony przez te komórki nerwowe jest uszkodzony. Sygnał może być też na przykład zniekształcony.

Jak objawia się ta choroba?

Objawów stwardnienia rozsianego jest kilka. Najczęstszym powodem są zaburzenia widzenia. Czasami występuje w ogóle utrata wzroku. Powodem są także zawroty głowy, a także zaburzenia mowy. Choroba ta objawia się też w ten sposób, że występuje drętwienie, a także osłabienie. Jednostronny paraliż kończyn to także częsty powód wystąpienia stwardnienia rozsianego. Może także wystąpić problem z wykonywaniem ruchów szyi. Szczególnie przy zginaniu karku do przodu może wystąpić kłopot. Chory może czuć się tak, jakby został porażony prądem. Nietrzymanie moczu to także częsty powód wystąpienia stwardnienia rozsianego. Kolejnym powodem są skurcze mięśni, które są bardzo przykre.

Stwardnienie rozsiane - na czym polega ta choroba?

Jakie są rodzaje stwardnienia rozsianego?

Jest kilka rodzajów tej choroby. Jedną z postaci jest choroba rzutowo-remisyjna. Jest to najczęstsze występowanie tej choroby. Tutaj może pomóc leczenie. Objawy często ustępują lub są bardziej łagodne. Taki okres przejściowy pomiędzy poszczególnymi atakami trwa od kilku tygodniu do kilku lat.

Kolejnym rodzajem stwardnienia rozsianego jest postać wtórnie-postępująca. Tutaj nie dochodzi do cofnięcia się choroby, ale choroba powoduje trwały ubytek sprawności. Może być tak, że poprzednia postać tej choroby przechodzi właśnie w typ postępujący. W tym przypadku występują trwałe uszkodzenia komórek nerwowych. Są to zmiany nieodwracalne.

Następnym rodzajem choroby jest postać pierwotnie-postępująca. Jest to najrzadszy przypadek choroby. Choroba ta objawia się w ten sposób, że występuje najpierw osłabienie mięśni nóg i chory nie może chodzić. Objawy te są coraz bardziej postępujące. Chory staje się coraz bardziej niepełnosprawny.

Innym rodzajem choroby jest postać postępująco-nawracająca. Choroba ta jest obecna, gdy następuje postępowanie i nasilenie objawów choroby.

Co powoduje stwardnienie rozsiane?

Nie ma przyczyny stwardnienia rozsianego, jednak są czynniki, które są ryzykowne. Ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego może powodować niedobór witaminy D. Ryzykowne mogą być też infekcje, a nawet to, że dana osoba je zbyt dużo soli. Największe ryzyko dotyczy osób między 15 a 45 rokiem życia, a więc są to osoby młode. Najczęściej na tę chorobę chorujemy w wieku ok. 30 lat. Częściej na SM chorują kobiety niż mężczyźni. Na stwardnienie rozsiane mogą zachorować osoby, które przebyły udar mózgu. Również choroba serca powoduje ryzyko wystąpienia tej choroby. Cukrzyca jest także czynnikiem ryzyka.

Jakie są powikłania stwardnienia rozsianego?

Częstym powikłaniem jest paraliż kończyn dolnych, a także sztywność i skurcze mięśni. Mogą wystąpić także problemy z pęcherzem moczowym. Częstym powikłaniem jest też zaburzenie seksualności, a także problemy psychiczne, depresja i padaczka.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here