Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać i jak leczyć?

0
1863
Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Atopowe zapalenie skóry nie jest zbyt miłym schorzeniem. Wielu pacjentów skarży się na to, że choroba jest bardzo przykra. Na czy ona polega? Inaczej zwie się ona egzemą. Schorzenie to powoduje stan zapalny, który wywołuje zaczerwienienie i swędzenie skóry. Na skórze na przykład pojawiają się pęcherze. Pęcherze te potem pękają i właśnie wówczas uwalnia się z nich płyn. Następnie pęcherze wysychają. Potem na skórze pojawiają się strupy, które są najbardziej przykre dla pacjentów. Często podczas tego schorzenia pojawia się dolegliwość polegająca na dużej suchości skóry. Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła. Ma ona charakter cykliczny. Cykliczność tego schorzenia polega na tym, że co jakiś czas objawy zaostrzają się, a potem ich nie ma. Po jakimś czasie objawy znowu się nasilają i znów ustępują. Często jest tak, że objawy występują wraz z nasileniem się kataru. Często też wraz z typowymi objawami choroby pojawia się astma.

Jakie są objawy choroby?

Bardzo charakterystycznym objawem choroby jest swędzenie skóry. Swędzenie to jest silniejsze w nocy. Na skórze są też zmiany w postaci brązowo-szarych plam. Takie plamy pojawiają się także na dłoniach. Również na stopach są plamy. Pacjenci, którzy chorują na atopowe zapalenie skóry skarżą się także na plamy na nadgarstkach. Takie plamy występują także na szyi i klatce piersiowej. Przykre są także zmiany na powiekach, czy w zgięciach łokci. Również pacjenci skarżą się na zmiany w zgięciach kolan. Innym objawem są także pęcherze. Z takich pęcherzy może wydostawać się wydzielina. Trudnym przypadkiem są także bakterie gronkowca złocistego, które mogą być na skórze osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry. Taki gronkowiec wpływa na to, że pacjent skarży się na pogorszenie stanu. Objawy się wówczas nasilają. Szczególnie jest to częste u dzieci, zwłaszcza gdy są one małe.

Atopowe zapalenie skóry – jak je rozpoznać i jak leczyć?

Co może wpłynąć na nasilenie się choroby? Otóż takim czynnikiem może być na przykład pocenie się. Czynnikiem, który nasila objawy atopowego zapalenia skóry jest też stres, a także są to zmiany temperatury. Zagrożeniem są także zmiany wilgotności, ale też środki chemiczne. Niebezpiecznie zaostrzyć chorobę mogą na przykład proszki czy inne środki piorące, a także wszelka chemia. Nasilenie symptomów choroby wywołuje też kurz, czy pyłki, ale też są to wełniane ubrania, czy dym tytoniowy. Niebezpieczne jest też zanieczyszczenie powietrza. Trzeba także pamiętać, że nasilić objawy atopowego zapalenia skóry może też drapanie. Takie drapanie prowadzić może do poważniejszych uszkodzeń skóry. Trzeba też pamiętać, aby w czasie choroby nie farbować włosów, bo gdy skóra zostanie podrażniona farbą do włosów z amoniakiem, wówczas zapalenie skóry nasila się.

Czynniki ryzyka

Atopowe zapalenie skóry bardzo często występuje u dzieci. Ich skóra jest jeszcze bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Taka choroba może pojawić się zarówno u niemowlaków, jak i u starszych dzieci. U dorosłych choroba ta rzadko pojawia się. Bardzo niewiele osób dorosłych na nią choruje, ale mogą zdarzyć się takie przypadki. Jeśli ktoś choruje na tę chorobę, mogą u niego wystąpić okresy, w których choroba nasila się, ale także okresy remisji. Jakie czynniki mogą wywołać tę chorobę? Czynnikiem ryzyka występowania atopowego zapalenia skóry jest wilgotność, ale także sezonowe alergie, czy też detergenty. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia może wywoływać przebywanie w zimnym klimacie. Również czynnikiem ryzyka jest występowanie atopowego zapalenia skóry w rodzinie. Ci, których krewni chorowali na tę chorobę mają większą podatność na jej rozwinięcie, jeśli będą temu sprzyjać warunki, w którym żyją.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here