Kadrowo-płacowe usługi biur rachunkowych – co warto o nich wiedzieć?

0
15539
Kadrowo-płacowe usługi biur rachunkowych

Biura rachunkowe, choć ich nazwa wskazuje na rachunkowość, a więc rachunki i faktury, nie ograniczają się tylko do rozliczania zobowiązań finansowych swoich klientów. Oczywiście jest duża część usług, które świadczą – po to powstały – jednak wiele biur rachunkowych oferuje pełną księgowość oraz inne pokrewne usługi. 

Niektóre biura rachunkowe z doświadczonym zespołem ekspertów różnych branż oferują też kompleksowe usługi pomocy w zakładaniu firmy. Jest to zaiste ciekawe rozwiązanie zdejmujące z przedsiębiorcy troskę o formalności związane z prowadzeniem biznesu. To oferta skierowana zwłaszcza do początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z prowadzeniem dokumentacji i współpracy z urzędami, a boją się popełnienia błędu. 

Natomiast do bardziej doświadczonych przedsiębiorców skierowane są usługi kadrowo-płacowe biur rachunkowych. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą czy małą firmę zatrudniającą dosłownie dwóch czy trzech pracowników można samemu dbać o obsługę kadrową, jednak już przy kilku kolejnych pracownikach zaczyna to być problematyczne dla osoby, która ani nie ma wykształcenia w kierunku zarządzania ludźmi, ani też nie jest to jej jedyne zadanie w firmie. Z tego względu warto zlecić na zewnątrz usługi kadrowo-płacowe, o ile oczywiście nie chcemy tworzyć całego działu “haerowego”, czyli zajmującego się właśnie kadrami. Dlaczego od razu dział, a nie księgowa? Otóż w rozliczaniu kadr i płac przyda się nie tylko księgowa, ale również informatyk i ekonomista, a także specjalista od kontaktów z urzędami, ktoś od podatków i kilka innych osób, których zadania nie są tak oczywiste. Trudno znaleźć osobę, która potrafiłaby to wszystko, prawda?

W ramach usług kadrowo-płacowych biuro rachunkowe będzie wyliczać i wypłacać (tudzież informować cię o konieczności wypłaty) wynagrodzenia twoim pracownikom, ale nie tylko. Poprowadzi również ewidencję urlopów i zwolnień lekarskich, zajmie się dokumentacją związaną z umowami różnego typu (to szczególnie ważne dla przedsiębiorstw stale współpracujących z freelancerami na podstawie umów o dzieło, które trzeba regularnie odnawiać i archiwizować wraz z odpowiednią dodatkową dokumentacją), a także kontrolą kontraktów terminowych, przypilnuje również ważności szkoleń BHP czy lekarskich pozwoleń na pracę pracowników. 

Ponadto biuro rachunkowe przygotuje komplet dokumentów i plików przelewowych dla wszelkich instytucji, którym jako właściciel firmy zobowiązany jesteś płacić lub przekazywać informacje: ZUSu, Urzędu Skarbowego, PFRONu czy Głównego Urzędu Statystycznego. Samo wymienianie tych organizacji i urzędów jest skomplikowane, a co dopiero przygotowywanie dla nich dokumentacji! 

Widać więc jak na dłoni, że usługi kadrowo – płacowe biur rachunkowych mogą pomóc przedsiębiorcy, a wręcz umożliwić mu działanie i funkcjonowanie. Warto poszukać dobrego biura rachunkowego w swojej okolicy – na przykład obsługę kadr i płac w Poznaniu najlepiej zlecić firmie z siedzibą w stolicy Wielkopolski, by móc osobiście kontaktować się z jej przedstawicielami w razie konieczności złożenia jakiegoś podpisu czy wyjaśnienia nieporozumień. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here