Kawa na ławę, czyli jak wybrać idealny stolik kawowy

0
1166

Już od dłuższego czasu w naszych salonach oprócz zwykłego stołu pojawiają się niewielkie stoliki kawowe. Sprawdzą się one idealnie, gdy mamy zamiar napić się filiżanki dobrej kawy czy poczytać książkę. Ze względu na niewielkie rozmiary, możemy je wygodnie przenieść do innego pokoju czy na taras, gdy tylko zrobi się ładna pogoda. Jaki powinien być idealny stolik kawowy?

Stolik kawowy – funkcjonalność i styl

Według wielu osób stolik kawowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Oznacza to, że ma nam służyć jako miejsce na stawianie filiżanek czy deseru w czasie wieczornego picia kawy w gronie rodziny lub znajomych. Pamiętajmy jednak, że nie może on w żaden sposób odstawać od wystroju wnętrza. Powinien raczej dopełniać całe wnętrze. Jeśli więc w naszym salonie panuje styl industrialny, stolik kawowy glamour mógłby wyglądać dziwnie i kiczowato. Najpopularniejszy jest oczywiście stolik kawowy drewniany, który pasuje niemalże do każdego wnętrza. Jeśli jednak urządzamy salon w stylu loftowym, wybierzmy raczej połączenie drewna i metalu. Dobrym pomysłem będzie też stolik kawowy szklany. Wystarczy tylko połączyć go z odpowiednimi dodatkami. W ostatnim czasie dużo osób stawia również na stolik kawowy biały, który pasuje szczególnie do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, angielskim czy minimalistycznym.

Kwadratowy czy okrągły? Okazuje się, że wygląd stolika ma znaczenie, jeśli zestawiamy go z innymi meblami. Według projektantów do narożnika bardziej pasuje stolik kwadratowy, z kolei między dwoma fotelami lepiej postawić stolik okrągły. Różne modele stolików znajdziecie na: https://zona-design.pl/meble/stoliki-kawowe-i-lawy/.

Mały czy duży stolik kawowy?

No dobrze, ale jaki powinien być idealny stolik kawowy? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia wysokość. Zwykle kupujemy stoliki o wysokości od 40 do 55 cm, ale wszystko zależy od tego, jak wysokie mamy siedzisko kanapy czy narożnika. Zbyt niski stolik może być problematyczny. O ile jeszcze stawiamy na nim tylko kawę, nie robi nam to różnicy. Jeśli jednak zamierzamy przy nim również spożywać posiłki, ciągłe schylanie się będzie dla nas niewygodne.

Jak duży powinien być stolik kawowy? To zależy, jaką będzie spełniał funkcję. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na normalny stół w salonie i nasz stolik ma służyć również do spożywania posiłków, wybierzmy większy model. Najpopularniejsze są te o wymiarach 110 x 60 cm. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by postawić na stolik kawowy rozkładany. Wieczorem będziemy mogli przy nim usiąść i napić się kawy, a w czasie obiadu czy wizyty gości rozłożymy go, by zmieściło się na nim więcej naczyń. Jeśli jednak wystarczy nam zwykły, mały stoliczek, który będzie służył wyłącznie do picia kawy albo jako element dekoracyjny, na którym postawimy świecznik czy ozdobny kwiatek, wybierzmy mały stolik kawowy okrągły. Taki model świetnie sprawdzi się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy skrawek miejsca jest na wagę złota. To także dobry wybór, jeśli mamy małe dzieci i nie chcemy, by stała się im krzywda. Do małego salonu możemy także zakupić stolik kawowy z szufladami, który równocześnie będzie nam służył jako schowek. W szufladach możemy umieścić sztućce, serwetki czy inne drobne elementy, bez których nie możemy się obyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here