Jaki żłobek wybrać?

0
1605
Jaki żłobek wybrać?

Pojawienie się dziecka na świecie wywraca życie całej rodziny do góry nogami. Choć to wielkie szczęście, wiąże się również z podjęciem bardzo ważnych decyzji. Gdy mama lub tata muszą czy też chcą wrócić do pracy, pojawia się dylemat, kto zaopiekuje się maleństwem. Większość rodziców tak naprawdę myśli o tym już dużo wcześniej. Choć jest szereg zalet i wad przy każdej z możliwych opcji, to wiele osób chętnie decyduje się na skorzystanie z oferty przygotowanej przez żłobki. To doskonałe wyjście, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wynajęcie niani, a babcie nie mogą nam pomóc.

Opieka, troska i bezpieczeństwo

Wybór żłobka nie jest prostą sprawą. Wszak jest to miejsce, w którym dziecko będzie spędzać większą część dnia i poza fachową opieką dobrze by było zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa oraz troskę, jakiej potrzebuje. To są argumenty, z którymi większość rodziców się mierzy, decydując się oddać maluszka do żłobka, a pojawiające się pogłoski o niewłaściwej opiece w placówkach tylko te dylematy powiększają. Warto więc poświęcić trochę czasu na dokładne sprawdzenie, co dane miejsce ma nam do zaoferowania. Każdy żłobek musi być prowadzony w zgodzie z obowiązującymi przepisami zarówno dotyczącymi wymagań lokalowo-sanitarnych, jak i ilości pomieszczeń czy też opinii straży pożarnej i sanepidu. Warto sprawdzić, czy placówka znajduje się w odpowiednim rejestrze gminy lub miasta. Ważnym elementem będą również kwalifikacje kadry. Pracownicy muszą mieć ukończone odpowiednie studia wyższe (wychowanie przedszkolne, edukację wczesnoszkolną czy pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą) a dodatkowo także inne kursy i kwalifikacje. Jest to tyle ważne, bo prawo umożliwia zatrudnianie osób po 280-godzinnym szkoleniu lub z co najmniej dwuletnim doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi.

Słuchaj i sprawdzaj

Najlepszą rekomendacją dla żłobka są oczywiście zadowolone dzieci. Zamiast przeglądać strony internetowe czy też fanpage warto porozmawiać z innymi rodzicami na temat tego, jak faktycznie wygląda opieka, co im się podoba, a co chcieliby zmienić. To właśnie „poczta pantoflowa” jest najlepszym źródłem informacji, co tak naprawdę się w żłobku dzieje – jak wyglądają zajęcia, posiłki czy też faktyczna opieka i zabiegi higieniczne. Poza tym oczywiście warto odwiedzić placówkę i zadawać nie zawsze wygodne pytania zarówno dyrekcji, jak i pracownikom. Jeśli nie mają nic do ukrycia, pozwalają, by rodzic wszedł z dzieckiem do sali, cierpliwie odpowiadają na nasze wątpliwości i na przykład są w stanie pokazać przykładowy jadłospis czy też rozkład dnia, to być może zdobędą zaufanie. Ale nawet w tym aspekcie najważniejsze będą nasze odczucia oraz zachowanie malucha.

Jeżeli poszukujecie Państwo żłobka w Poznaniu, zachęcamy do zapoznania się ze żłobkami Ogrody Montessori. Więcej informacji na stronie: https://www.ogrodymontessori.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here