Kupujemy telewizor – zadajmy sobie najważniejsze pytania

0
1697
Kupujemy telewizor - zadajmy sobie najważniejsze pytania

Niektórzy nie mogą sobie wyobrazić mieszkania bez głównego centrum rozrywki, czyli telewizora. Jak jednak wybrać odpowiedni model, gdy rynkowa oferta jest tak bogata? Poniższy artykuł powinien rozwiać najważniejsze wątpliwości.

Nowoczesne telewizory to nie tylko dostęp do telewizji, to również możliwość oglądania seriali i filmów z internetu czy granie na konsoli. Obecnie dominuje kilka technologii, głównie modele z ekranami LCD albo OLED, które wyświetlają obraz w rozdzielczości Full HD lub 4K Ultra HD. Wiele z nich wyposażonych jest również w systemy Smart TV.

Wyświetlacz – co mamy do wyboru?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli tego, jakie rodzaje wyświetlacza są dostępne. Napisaliśmy już o tym parę zdań powyżej, teraz jednak rozwiniemy temat.

  • OLED – gwarantują doskonałą czerń, nieskończony kontrast i wiernie odwzorowanie kolorów. Niestety, telewizory z taką technologią są dość drogie, a co więcej – dostępne tylko w dużych rozmiarach – od 55 cali wzwyż.

  • LCD/LED – to dość solidna, nie najnowsza już technologia, która jest jednak ciągle wybierana. Nie tylko cena jest niższa od OLED, ale i dostępne są telewizory małe, jak i bardzo duże, więc każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Nie są co prawda tak dobre, jak bardziej zaawansowane telewizory z OLED, ale jak szukamy porządnego modelu i chcemy zaoszczędzić, to na pewno będziemy zadowoleni.

  • QLED to tak naprawdę telewizor LCD, ale oferujący lepsze parametry, przede wszystkim kolory, a to dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot).

Pamiętaj, że zanim zaczniesz cieszyć się głębią kolorów w swoim nowym telewizorze, musisz dostosować ustawienia ekranu. Możesz samodzielnie skalibrować telewizor albo zlecić to profesjonalistom.

Jaka rozdzielczość

Jaka rozdzielczość?

Do wyboru mamy trzy możliwości: HD Ready (1280×720 pikseli) – rzadko stosowane, jedynie w małych urządzeniach, Full HD (1920×1080) – bardzo popularne, wykorzystywane w większości obecnie dostępnych na rynku modeli, UltraHD (3840×2160), czyli telewizor 4K – co oznacza, że kolorowych punktów jest o wiele więcej, a więc obraz jest bardzo szczegółowy.

Zasada jest taka, że im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej bogaty w detale. Zapewne dla większości osób wystarczy rozdzielczość Full HD, jeśli jednak chcemy oglądać filmy w najwyższej jakości czy grać na konsoli – wybierzmy UltraHD.

Czy warto zainwestować w Smart TV

Czy warto zainwestować w Smart TV?

Telewizor ze Smart TV to zdecydowanie więcej możliwości, bo poza oglądaniem telewizji możemy korzystać z niego również w inny sposób, na przykład grać na konsoli. Jeśli jest to dla nas ważne, warto pomyśleć o takim zakupie. Możemy być pewni, że ze Smart TV nigdy nie będziemy się nudzić, bo mamy dostęp do różnych programów, filmów, seriali, które pooglądamy za pośrednictwem takich aplikacji jak Netflix, VOD czy HBO GO. Możemy też korzystać z Facebooka i innych portali społecznościowych, przeglądać internet itd.

Już po tych kilku informacjach widzimy, jak duży jest wybór. Większości zapewne wystarczy solidny telewizor, na którym komfortowo ogląda się codzienne programy, koncerty i filmy, jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia i może się okazać, że po pewnym czasie zapragniemy czegoś bardziej zaawansowanego. Warto to przemyśleć, żeby zakup był rzeczywiście udany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here