Suszarka na ubrania – komfortowy sposób na nasze pranie

0
2091

Kupno pralki to jedno, lecz coraz więcej osób decyduje się też na zakup suszarki do ubrań – jest to niezwykle wygodna funkcja, zwłaszcza zimą, gdy suszymy pranie w domu i często borykamy się z wilgocią. Kupując suszarkę musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii i przede wszystkim dostosować ją do naszych potrzeb.

Rodzaje suszarek

Wśród urządzeń możemy wyróżnić:

  • suszarki wolnostojące, które dzielimy na ładowane od frontu oraz od góry,
  • suszarki przeznaczone do zabudowy – tutaj mamy do czynienia wyłącznie z urządzeniami ładowanymi od frontu.

Istnieje także podział ze względu na sposób suszenia:

  • Suszarki kondensacyjne – nie musimy ich podłączać do instalacji wentylacyjnej, a woda z ubrań jest zbierana w specjalnym zbiorniku – musimy pamiętać o jego opróżnianiu. Są też modele opróżniane samoistnie, gdy suszarka podłączona jest do instalacji wodno-ściekowej. Tutaj możemy wyróżnić także suszarki posiadające technologię pompy ciepła, która pozwala na zaoszczędzenie sporych ilości energii, a także suszenie w niższych temperaturach, co daje nam takie same efekty.
  • Suszarki ewakuacyjne – inaczej wywiewowe, spotykamy je już znacznie rzadziej niż suszarki kondensacyjne, muszą być podłączone do instalacji wentylacyjnej, a woda z ubrań jest usuwana z pomieszczenia w postaci pary. Możemy je znaleźć w ofercie wyłącznie niektórych producentów być może dlatego, że ich podłączenie jest możliwe wyłącznie w domach jednorodzinnych, a więc tylko tacy klienci je kupują.

Jaka ładowność bębna?

Suszarka może mieć wagę załadunku od 3 do nawet 8 kilogramów, dobrze jest dostosować ją do ładowności naszej pralki: jeśli ma ona pojemność bębna 5 kilogramów to wystarczy nam suszarka o takiej samej pojemności.

Gdy potrzebna nam jest suszarka o dużej ładowności bębna zdecydujmy się na tą, która posiada funkcję suszenia połowy wsadu.

Jaka klasa efektywności energetycznej?

Tutaj tradycyjnie mamy do czynienia z klasyfikacją od A do G, gdzie A charakteryzuje urządzenie, które zużywa najmniej energii. Wśród suszarek najczęściej możemy spotkać się z klasami B oraz C, rzadziej spotykamy się z klasą A.

Jeśli chodzi o zużycie energii w skali roku przy suszarce o ładowności 7 kilogramów okazuje się, że różnica między klasą A, a C pomaga zaoszczędzić nam 150 złotych na rok. Wychodzi też na to, że jedno suszenie to koszt około 1,40 złotych – jeśli mielibyśmy płacić za wyjęcie prania z pralki i jego rozwieszenie na pewno byłoby to więcej, niż ta kwota.

Bardzo ważny jest także czas suszenia, który również przekłada się na zużycie energii, zależny jest on oczywiście od rodzaju tkanin, wagi załadunku, a także jaki typ suszenia wybierzemy. Może wynosić od 35 do 110 minut.

Jak duża może być suszarka?

Z reguły wymiarem przypominają tradycyjne pralki, czyli około 85 centymetrów wysokości, 60 centymetrów szerokości i od 44 do 80 centymetrów głębokości. Jeśli zależy nam na wąskiej suszarce musimy zdecydować się na model ładowany od góry, jest to świetne rozwiązanie do małych kuchni czy łazienek.

Jeśli decydujemy się na model ładowany od przodu pamiętajmy, że musimy zagospodarować około 30 centymetrów przestrzeni, by móc swobodnie otwierać jej drzwiczki.

Przydatne funkcje

Suszarki, zarówno jak i pralki mogą mieć dużo praktycznych funkcji, na przykład:

  • Opóźniony start – możemy ustalić o której godzinie ma rozpocząć się suszenie, w ten sposób otrzymamy suche pranie po powrocie z pracy czy rano po wstaniu, różne modele posiadają inną liczbę godzin, o ile możemy opóźnić start urządzenia, z reguły jest to do 24 godzin.
  • Do wysuszenia w ciepłym pomieszczeniu, gdzie ubrania musza zostać jeszcze rozwieszone w ciepłej łazience, by doschły do końca.
  • Suszenie parowe – dzięki temu programowi możemy rozprostować mokre oraz suche ubrania oraz odświeżyć noszone już ubrania, które nasiąkły brzydkimi zapachami lub wymagają czyszczenia na mokro.

Pamiętajmy, aby stosować programy odpowiednio z ich przeznaczeniem, są one bowiem dostosowane do rodzaju tkanin, dzięki czemu w pełni zadbamy o jakość naszych ubrań. Suszarka to świetne rozwiązanie, aby odświeżyć jedynie niektóre ubrania, które przesiąkły zapachem nikotyny czy po smażeniu.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Mając w domu małe dzieci musimy szczególnie uważać, dlatego niektóre suszarki mają odpowiednie zabezpieczenia przed dziećmi, gdzie system blokuje możliwość zmiany programu podczas suszenia, niektóre modele posiadają zabezpieczenie kodem PIN, inne zaś automatycznie wyłączają suszarkę w momencie otwarcia drzwiczek, a suszenie zostanie wznowione jeśli ponownie je zamkniemy i wciśniemy start.

Wszystkie modele suszarek kondensacyjnych posiadają alarm przy wypełnieniu zbiornika na wodę, dzięki czemu przypomina nam o jego opróżnieniu w odpowiednim czasie.

Ile kosztują suszarki?

Znacznie tańsze są suszarki wolnostojące, o standardowych wymiarach i podstawowych funkcjach – za taki model zapłacimy około 1000 złotych. Jeśli zależy nam na niestandardowych wymiarach lub dodatkowych, nowoczesnych funkcjach musimy liczyć się z wydatkiem około 2000 złotych. W przypadku suszarek przeznaczonych do zabudowy ceny idą znacznie w górę i mogą sięgnąć nawet 8000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here