Jak przekonać dziecko do gimnastyki korekcyjnej – porady

0
1815
Jak przekonać dziecko do gimnastyki korekcyjnej

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci może stanowić zarówno formę terapii ruchowej, jak i rodzaj zabawy oraz aktywnego spędzania czasu. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń wykonywanych w parach czy ciekawe gry ruchowe mogą zainteresować maluchy i zaangażować je w czynną rehabilitację.

Jak zaangażować dziecko do ćwiczeń korekcyjnych?

Kształtowanie prawidłowej postawy ciała, korygowanie wad postawy oraz utrwalanie nawyków utrzymywania właściwej sylwetki to podstawowe założenia przyświecające gimnastyce korekcyjnej dla dzieci. Rehabilitacja ruchowa odstających łopatek, skoliozy czy płaskostopia może stanowić nie tylko formę terapii, ale również być rodzajem zabawy i aktywnego spędzania czasu. Aby zaangażować maluchy do czynnej, regularnej i nierzadko wymagającej pracy nad wadami postawy, należy opracować odpowiedni plan ćwiczeń, opartych na ciekawych grach ruchowych i zabawach intelektualnych. Warto również wprowadzać urozmaicenia w zakresie akcesoriów do ćwiczeń. Poza powszechnie dostępnym wyposażeniem sali gimnastycznej, jak hula-hop, szarfy, laski gimnastyczne czy piłki i woreczki z grochem, można do ćwiczeń zastosować przedmioty codziennego użytku, które dzięki nowemu zastosowaniu staną się dla dziecka niezwykle atrakcyjne. W gimnastyce korekcyjnej wad postawy, dotyczących zarówno kończyn dolnych, jak i kręgosłupa czy klatki piersiowej, z powodzeniem sprawdzają się w roli przyborów gimnastycznych m.in. kubki, ściereczki, kocyki, butelki wykonane z różnego tworzywa, gazety, nakrętki, chusteczki jednorazowe, ręczniki kuchenne, słomki i wiele innych artykułów dostępnych w domu. Sklep MedMe oferuje wiele atrakcyjnych przedmiotów użytkowych, które sprawdzą się zarówno w usprawnianiu ruchowym, jak i w czynnościach gospodarczych i kulinarnych.

Przykładowy zestaw ćwiczeń

Wskazówki co do ćwiczeń i codziennego funkcjonowania z zachowaniem prawidłowej sylwetki ciała rodzice zawsze otrzymują od fizjoterapeuty, który ustala domowy program rehabilitacji. Gimnastyka korekcyjna ukierunkowana jest na rodzaj i stopień wady postawy dziecka, a akcesoria używane do ćwiczeń są uniwersalne i można z nich korzystać niezależnie od zaburzeń sylwetki. Wykorzystanie zaopatrzenia dostępnego w domu czy na sali gimnastycznej zależy od wyobraźni prowadzącego. Sekretem do przekonania dziecka do korektywy jest różnorodność i kolorystyka sprzętu oraz forma prowadzenia zajęć. Przykładowo:

  • na plecy okrągłe można zastosować ćwiczenie naśladowcze, takie jak „ukłon japoński”, który polega na skłonie do przodu z siadu klęcznego z wyprostowanymi nad głową rękami;
  • na kolana koślawe poleca się m.in. wznos bioder w górę z umieszczonym wałkiem do ciasta między kolanami, w siadzie prostym ze złączonymi stopami;
  • płaskostopie podłużne może ustępować np. w wyniku siadu podpartego i zgniatania w kulkę gazety bosymi stopami;
  • na „klatkę kurzą” warto wykonywać ćwiczenie oddechowe w leżeniu przodem, np.: leżenie przodem, ręce proste nad głową, jedna dłoń trzyma paczkę chusteczek higienicznych, głowa czołem oparta o matę. Wydech – ręce bokiem opuszczane tyłem na wysokość pośladków, przekazanie paczki chusteczek do drugiej ręki. Wdech – powrót do pozycji wyjściowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here