Czym się kierować podczas decyzji o macierzyństwie?

0
1356
decyzja o posiadaniu dziecka
fot. Pexels.com

Decyzja o posiadaniu dziecka nie należy do łatwych. Chęć posiadania potomstwa wiąże się z dużą odpowiedzialnością, której nie każdy jest w stanie się podjąć. Czym się kierować, aby decyzja o potomstwie była właściwa i przemyślana?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/decyzja-o-dziecku/

Świadome macierzyństwo

Pojawienie się dziecka często wywraca nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Bardzo istotne jest, żeby decyzja o nowym członku rodziny była dobrze przemyślana i odpowiednio zaplanowana. 

Należy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: czy nasza decyzja jest podyktowana presją ze środowiska? Nie powinniśmy na pewno ulegać namowom naszych najbliższych, którzy chcieliby już powitać w rodzinie nowego członka. Nie możemy się także uginać pod presją wieku – bo już wypada.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest szczera ocena naszych warunków materialnych. Jednym słowem trzeba sobie otwarcie odpowiedzieć na pytanie: czy stać nas na dziecko? Posiadanie potomstwa wiąże się ze sporymi wydatkami, zwłaszcza na początku. Już na starcie należy wziąć pod uwagę koszt wyprawki – m.in. łóżeczka, wózka dziecięcego, przewijaka, środków pielęgnacyjnych, pieluch i ubranek – oraz wydatki związane z opieką lekarską, lekami czy żłobkiem. Taki nakład pieniężny to dopiero wierzchołek góry lodowej. Dziecko to zobowiązanie na co najmniej 18 lat, dlatego warto mieć z tyłu głowy, że koszta będą się piętrzyć z roku na rok – zabawki, ubrania, edukacja, jedzenie, aktywności, podróże generują niemałe pieniądze na przestrzeni lat.

Starania o dziecko

Jeśli już podejmiemy decyzję o posiadaniu dziecka, chcielibyśmy, aby pojawiło się ono w naszym życiu zaraz. Wbrew pozorom o zapłodnienie nie jest wcale tak łatwo. Niektóre pary starają się latami, zanim doczekają się upragnionego potomstwa. Pomyślne zajście w ciążę jest uzależnione m.in. od wieku kobiety, jakości spermy czy poziomu kortyzolu. Średni czas starania się o dziecko to pół roku, jednak nie powinniśmy się przejmować, jeśli potrwa ono nawet 12 miesięcy. Dopiero po upływie tego czasu warto zasięgnąć porady u lekarza specjalizującego się w bezpłodności.

Zobacz także: http://www.mooseart.pl/jak-przygotowac-psa-lub-kota-na-przybycie-noworodka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here