Wybór kierunku studiów.

0
1222
Wybór kierunku studiów.

Kończąc edukację w szkole średniej zastanawiamy się co robić dalej w życiu. Czy zdecydować się na pracę, połączyć zatrudnienie z nauką czy iść na studia. Mamy dużo możliwości, ważne by wybrać coś co nas interesuje, podążać w kierunku naszych zainteresowań. Decydując się na dalszą edukacje, niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie na jakie studia iść? Jeśli nie mamy zupełnie pomysłu decydujemy się odłożyć decyzję w czasie. Planujemy popracować trochę, zdobyć doświadczenie i w trakcie podjąć decyzję. Jednak nie będzie ona łatwa. To od tego wyboru zależy w jakim kierunku dalej będziemy podążać, pracować w przyszłości. Nie chcemy by nauka poszła na marne. Podobnie jest, gdy postanawiamy od razu po szkole średniej dostać się na uczelnię wyższą, kontynuować naukę bez przerw. Na jakie studia iść by móc się rozwijać a w przyszłości znaleźć ciekawą pracę?
Przede wszystkim weźmy pod uwagę swoje zainteresowania. Każdy jest inny. Dobrze posłuchać opinii bliskich, znajomych i rodziny jednak ostateczna decyzja należy do nas. Powinniśmy zastanowić się czy preferujemy bardziej kierunki humanistyczne czy raczej ścisłe, jakie mamy plany na przyszłość, co nas interesuje. Nie zapominajmy również określić tego czego nie chcemy robić, co nas irytuje. Dzięki temu będziemy mieli już jakiś zarys. Kolejna sprawa to nasze predyspozycje zawodowe. Możemy sprawdzić za pomocą testu jakie mamy zdolności, mocne i słabe strony, uporządkować nasze zainteresowania oraz umiejętności. Dzięki temu uzyskamy obraz naszej osobowości. Oczywiście nie należy tylko na tym polegać, jednak wiele z propozycji pracy, na koniec testu może nas zainteresować, zainspirować by podążać w tym konkretnym kierunku.
Powinniśmy również zapoznać się z ofertą uczelni wyższych kiedy zastanawiamy się na jakie studia iść. Może okazać się, że konkretny kierunek jest w innym mieście i konieczny będzie dojazd lub wyprowadzenie się. Musimy zdecydować czy jesteśmy na to gotowi, czy musimy jednak zmodyfikować swoje plany. Pamiętajmy by wybrać się na targi szkolnictwa wyższego. Będziemy mieli okazję porozmawiać tam z wykładowcami oraz uczniami, zdobędziemy potrzebne informacje o rekrutacji, systemie oceniania, praktykach, możliwościach rozwoju. To jednak doskonała okazja do tego by zapoznać się z oferta edukacyjną, dopytać o szczegóły, wziąć ulotki. Bardzo możliwe, że coś nas zainteresuje, będziemy chcieli się dowiedzieć czegoś o konkretnym kierunku.
Wybór odpowiedniej uczelni, trybu nauczania, konkretnego profilu może sprawiać wiele problemów. Jednak warto poświęcić na to zagadnienie sporo czasu, poznać siebie, swoje możliwości. Jest dobrze się zastanowimy mamy szansę na rozwój i ciekawą pracę w przyszłości. Pamiętajmy by nie zniechęcać się po pierwszych trudnościach ale uparcie dążyć do celu. Niejednokrotnie będziemy musieli się z czymś zmierzyć, egzaminy mogą wydawać się za trudne. Jeśli włożymy w to dużo naszej pracy, ukończymy szkołę z upragnionym tytułem i będziemy mogli doskonalić swoje kwalifikacje w wybranym zawodzie.

http://www.sebby.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here