Pielęgnacja skóry dziecka – co musi znaleźć się w wyprawce?

0
1537

Każdy rodzic wie, jak ważna jest codzienna i bezpieczna pielęgnacja delikatnej skóry dzieci, szczególnie noworodków i niemowląt. W zależności od tego, czy preferujesz mniejsze lub większe ilości niezbędnych kosmetyków i akcesoriów, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów.

Kompletowanie niezbędnego zestawu kosmetyków pielęgnacyjnych i akcesoriów warto zacząć od uświadomienia sobie faktu, że inne kosmetyki są odpowiednie dla noworodka, inne dla niemowlęcia, a inne na kilkuletniego dziecka. Środki pielęgnacyjne muszą być dopasowane do wieku i stanu skóry dziecka. Jeśli zauważasz problemy dermatologiczne, najpierw udaj się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn zmian na skórze. Warto także wiedzieć, że codzienna pielęgnacja dziecka pozwoli zapobiec wielu dolegliwościom skórnym wieku dziecięcego, np. odparzeniom pupy i odmrożeniem na twarzy.

Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to zawsze duże przeżycie dla przyszłych rodziców. Jeśli dopiero szykujecie się na przyjście Waszego pierwszego dziecka na świat, na pewno przyda się Wam:

  • Krem do pupy zapobiegający odparzeniom,
  • Środek dezynfekujący bez alkoholu np. Octenisept,
  • Hipoalergiczna emulsja/żel do kąpieli np. z emolientami,
  • Nawilżający balsam do ciała z emolientami lub oliwka,
  • Sól fizjologiczna do przemywania noska i oczu,
  • Krem do twarzy z wysokim filtrem przynajmniej SPF50,
  • Krem do twarzy chroniący przez zimnem (jeśli Wasze dziecko urodzi się w tej porze roku).

W przypadku niemowlęcia warto mieć pod ręką także inne produkty, takie jak oliwka pielęgnacyjna, zasypka, Sudocrem, mleczko do ciała z wysokim filtrem (jeśli planujemy plażowanie). W zależności od potrzeb możecie także zaopatrzyć się na przykład w mokre chusteczki dla niemowląt nawilżane środkiem natłuszczającym, olejek na ciemieniuchę, balsam do ciała uzupełniający poziom lipidów, olejek do masażu, łagodzący żel do zębów np. Dentinox (na łagodzenie bólu podczas ząbkowania) i krem głęboko nawilżający lub maść typu Alantan.

Warto także dodać kilka zdań na temat popularnych emolientów, o których z pewnością czytaliście na niejednym forum dla rodziców. Emolienty lub kosmetyki z emolientami to specjalne produkty zawierające składniki głęboko natłuszczające i nawilżające skórę. Emolienty są preparatem hipoalergicznym i delikatnym dla skóry dziecka, wiec często są wybierane przez mamy do pielęgnacji noworodków.

Pielęgnacja dziecka – inne potrzebne akcesoria

Poza kosmetykami, codzienna pielęgnacja dziecka to także dbanie o jego paznokcie, włoski oraz ząbki. Jeśli nie chcecie kupować wszystkich akcesoriów oddzielnie, zwróćcie uwagę np. na gotowe zestawy zawierające akcesoria takie jak nożyczki do paznokci lub cążki, szczotka lub grzebień do włosów, termometr, szczoteczka dla niemowląt, gruszka lub aspirator do noska. Wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria możecie kupić w aptece.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here