Leczenie choroby Crohna

0
2895

Leczenie choroby Crohna może obejmować podawanie leków, takich jak środki przeciwzapalne i kortykosteroidy. Stosuje się też interwencje żywieniowe, polegające na przyjmowanie przez chorych preparatów odżywczych uzupełniających lub zastępujących dietę.

Leczenie farmakologiczne choroby Crohna

Leczenie choroby Crohna jest podzielone na dwa etapy: wyciszenie stanu zapalnego (mające na celu doprowadzić do remisji choroby) i podtrzymanie remisji. Obecnie nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby, terapia polega na zmniejszeniu jej objawów. Wielu chorych jest leczonych farmakologicznie. Niekiedy konieczne jest postępowanie chirurgiczne. W hamowaniu stanu zapalnego jelit, czyli pierwszym etapie leczenia, wykorzystuje się leki przeciwzapalne. Są doustne 5-aminosalicylany, do których należą: sulfonamidy, sulfasalazyna, mesalamina i mesalazyna, np. w postaci leku Asamax 500. Stan zapalny pomagają zmniejszyć kortykosteroidy, wśród których znajduje się prednizon. Hamują go także leki tłumiące układ immunologiczny. U pacjentów z chorobą Crohna stosuje się także antybiotyki. Są one podawane w przypadku trudnych do wyleczenia infekcji i powiązanych z nimi przetok odbytu. Nie ma jednak dowodów na to, że antybiotyki są skuteczne w terapii pacjentów z Crohnem. Chorzy mogą przyjmować także inne leki, które nie działają na stan zapalny, ale łagodzą objawy schorzenia. Są to: leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, suplementy żelaza, wapń i witamina D oraz witamina B12. Ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem.

Choroba Crohna – leczenie dojelitowe (interwencje żywieniowe)

W leczeniu choroby Crohna bardzo istotne są interwencje żywieniowe. Dzielą się na trzy rodzaje: uzupełniające leczenie dojelitowe, częściowe leczenie dojelitowe oraz wyłączne leczenie dojelitowe.

  • Uzupełniające leczenie dojelitowe (SEN – Supplementary Enteral Nutrition) ma na celu uzupełnienie niedoborów w żywieniu i podtrzymanie remisji. Obejmuje podawanie 300-1000 ml przemysłowych preparatów odżywczych dziennie.
  • Częściowe leczenie dojelitowe (PEN – Partial Enteral Nutrition) to żywienie preparatami w 80-90%. 10-20% diety stanowią produkty dostarczane naturalnie.
  • Wyłączne leczenie dojelitowe (EEN – Exclusive Enteral Nutrition) stosowane jest poprzez podawanie jedynie odżywczych preparatów przemysłowych. Wiele towarzystw naukowych zaleca obecnie EEN jako leczenie mające na celu wywołanie remisji choroby u dzieci i młodzieży. Terapia trwa przez 6-12 tygodni i polega na podawaniu preparatów zastępujących naturalne produkty spożywcze drogą doustną. Jeśli chory nie ma możliwości przyjęcia niezbędnej ilości preparatów doustnie (lub motywacji do tego typu leczenia), dostarcza się je poprzez zgłębnik dożołądkowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here