Objawy menopauzy – typowe symptomy, zmiany w organizmie

0
3180

W organizmie kobiety przez całe jej życie dochodzi do wielu zmian. Na początku ciało i układ rozrodczy dojrzewają, potem pojawia się pierwsza miesiączka, następie zazwyczaj kobieta zachodzi w ciążę, a po porodzie przechodzi w okres połogu. Po pewnym czasie jej możliwości rozrodcze się wyciszają i wtedy pojawia się menopauza.

Nie każda kobieta jednak zdaje sobie sprawę z tego, kiedy następuje okres przekwitania, czyli menopauza. Nie jest to łatwe do jednoznacznego określenia, ponieważ może się to rozpocząć w różnym wieku. Nieliczne kobiety dostają menopauzę nawet jeszcze przed czterdziestką, a inne w okolicach pięćdziesiątki.

Jakie objawy mogą sugerować nam, że mamy menopauzę?

Na szczęście jest wiele dość charakterystycznych symptomów, których wystąpienie może z dużym prawdopodobieństwem zasugerować nam, że właśnie pojawiła się menopauza. To przede wszystkim zmiany nastroju, naprzemiennie pojawiające się uczucie gorąca i zimne poty, nagłe i nieprzewidziane tzw. uderzenia gorąca, płaczliwość, nerwowość, problemy z wagą, zatrzymywanie się wody w organizmie i suchość pochwy. Oczywiście nie jest tak, że wszystkie te objawy muszą pojawić się równocześnie, jedno po drugim lub w ogóle. Większość kobiet zauważa u siebie wyłącznie kilka z nich. Dlatego w razie podejrzenia, że możemy mieć menopauzę, powinniśmy zawsze udać się do lekarza na konsultację. Specjalista na pewno postawi trafną diagnozę.

Objawy menopauzy można załagodzić, stosując odpowiednie leki na menopauzę. Dodatkowo warto przyjmować środki łagodzące konkretne objawy. Na przykład w przypadku suchości pochwy mogą to być żele nawilżające, globulki dopochwowe lub specjalne płyny do higieny intymnej.

Zachęcamy wszystkie kobiety w średnim wieku do pogłębiania swojej wiedzy dotyczącej menopauzy i towarzyszącym jej objawom. Na początku warto zapoznać się z artykułem: Suchość pochwy – przyczyny i leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here