Plastrowanie dynamiczne: czy warto kupić klej pod plastry?

0
2952

Plastrowanie dynamiczne to zabieg polegający na naklejeniu taśm, tzw. tapów, na skórę. Zmniejsza ból, przyspiesza leczenie kontuzji, m.in. naderwań i przeciążeń. Aby zwiększyć przyczepność plastrów, można użyć kleju w sprayu.

Czym jest plastrowanie dynamiczne?

Plastrowanie dynamiczne, inaczej kinesiotaping, polega na naklejaniu elastycznych taśm na ciało. Ich zadaniem jest regulacja napięcia mięśniowego w miejscu, w którym je nałożono. Poprzez naciągnięcie skóry dochodzi do zwiększenia przestrzeni znajdującej się pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Ta ostatnia tkanka to błona, która otacza mięśnie, ścięgna i więzadła. Dzięki przyklejeniu plastra praca układu limfatycznego zostaje usprawniona: ilość i prędkość przepływu limfy zwiększa się. Znikają krwiaki, wszelkiego rodzaju stany zapalne i zastoiny. Oprócz tego, plastry dynamiczne oddziałują na receptory czucia głębokiego i bólu (zakończenia Ruffiniego). Sprawia to, że ciała rozpoczyna naturalny proces leczenia bólu i znieczulania. Kinesiotaping nie wymaga przerwy w treningach, co jest ważne szczególnie dla sportowców, którzy często korzystają z tego rozwiązania. Ta metoda zwiększa zakres ruchu, siłę i minimalizuje nadwrażliwość na dotyk.

Plastrowanie dynamiczne – dla kogo?

Plastrowanie dynamiczne może być stosowane w większości schorzeń i dolegliwości. Najlepiej, aby plastry zaaplikował fizjoterapeuta. Przed przyklejeniem przeprowadza wywiad z pacjentem i sprawdza, w jakim stanie jest jego układ mięśniowo-powięziowy. Kinesiotaping to rozwiązanie na 3-5 dni, można je jednak nosić dopóki same nie zaczną się odklejać. Zdarza się to niekiedy dopiero po 14 dniach. Plastrowanie dynamiczne jest zalecane przy przeciążeniach takich jak kolano biegacza lub kolano skoczka. Pomoże też osobom z ograniczonym zakresem ruchu w mięśniach i stawach, a także z niestabilnością stawów. Przywróci sprawność przy bólach kręgosłupa, naderwaniach mięśni, więzadeł i ścięgien, a także wadach postawy. Kinesiotaping może być stosowany w przebiegu stanów zapalnych, np. zapaleniu ścięgna Achillesa, a także przy obrzękach limfatycznych. Przyspieszy wchłanianie krwiaków pooperacyjnych i powrót do zdrowia w przypadku porażeń neurologicznych.

Klej w sprayu pod plastry używane w kinesiotapingu

Klej pod plastry w sprayu zwiększa przyczepność tapów. Warto go użyć szczególnie na miejsca narażone na wilgoć, takie jak podeszwy stóp oraz dłonie. To bardzo wydajny środek, którym wystarczy lekko spryskać powierzchnię plastra. Znacząco przedłuży on czas stosowania tapingu, a więc także leczenia schorzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here