Kuchnia orientalna, jak każda inna, by była smaczna i ciekawa potrzebuje doświadczonego kucharza. Nikt się z tym nie rodzi, co najwyżej bardzo szybko i trafnie obserwuje. Przewagę mają oczywiście osoby, które w danej kulturze się wychowały i od najmłodszych lat mogły obserwować, jak powstają potrawy. Jednak nic straconego – jeśli naprawdę chcemy i trochę się postaramy, wkrótce wok stanie się naszym podstawowym narzędziem w kuchni.
Trochę teorii na dobry początek
Za kuchnię orientalną uważa się całokształt wypracowanych na kontynencie azjatyckim praktyk kulinarnych, które jednak nieco się od siebie różnią. Inaczej gotuje się w Indiach, a inaczej w Tajlandii, jeszcze inne są ulubione potrawy Singapurczyków czy Chińczyków. Cechą wspólną każdej kuchni narodowej tego obszaru jest bogactwo aromatów, zamiłowanie do owoców morza oraz esencjonalne przyprawy. Danie kuchni orientalnej można oczywiście przygotować w każdej kuchni, ale najlepsze będzie takie, do którego przygotowania użyjemy zarówno oryginalnych składników, jak i narzędzi.
Kompletujemy akcesoria do kuchni
Wok – absolutna podstawa dla kuchni orientalnej. Wok to naczynie przypominające miskę z jedną lub dwiema rączkami (zależnie od regionu i potrzeb), naczynie to służy do przygotowywania potraw w ruchu, czyli smażenia szybko i zwykle na otwartym ogniu. Nieustanny ruch patelnią (stir-frying) sprawia, że przygotowywane w ten sposób składniki bardzo równomiernie się smażą. Oczywiście tradycyjna patelnia typu wok jest bardzo głęboka i niekoniecznie nadaje się do smażenia w naszych europejskich kuchniach, jednak nie trudno znaleźć woka, który z zachowaniem orientalnych standardów, sprawdzi się nawet w małej kuchni. Nie musimy od razu kupować naczynia ze stali węglowej (chociaż oczywiście taki ręcznie kuty byłby najlepszy), na początek można zacząć od naczynia w kształcie podobnym do woka, ale wykonanego z aluminium.
Do woka potrzebne będą podstawowe akcesoria do przygotowania potraw jak łopatka bambusowa i łopatka do podlewania potraw bulionem. Myśląc na poważnie o kuchni orientalnej, będziemy też potrzebować kompletu noży, które umożliwią szatkowanie, cięcie i krojenie wszystkich składników niezbędnych w orientalnej kuchni. Takie przybory najlepiej kupować z dedykowanych orientalnej kuchni sklepach, takich jak KuchnieOrientu.pl. Zaopatrując się tam, mamy pewność, że narzędzia, które zakupimy są zgodne z azjatyckim rozumieniem kuchni orientalnej.
Narzędzia to nie wszystko
By gotować orientalnie, niezbędny jest też dostęp do profesjonalnych składników azjatyckiej kuchni. O ile w każdym supermarkecie znajdziemy bez trudu artykuły, takie jak mleko kokosowe, sos sojowy czy makarony, o tyle, jeśli idzie o oryginalne suszone bataty, białe chińskie grzyby czy np. łuskaną fasolę Mung – z tym będzie trudniej. Tu znów ważne, by wybrać odpowiedni specjalistyczny sklep, który swój asortyment sprowadza z Azji, a nie bazuje na europejskich odpowiednikach. Wiadomo, że produkty będą droższe, ale mamy pewność, że smakować będą identycznie jak te używane w prawdziwej kuchni orientalnej.
Nauka kuchni orientalnej powinna zaczynać się od bardzo prostych potraw, nie porywajmy się od razu na świeże sajgonki po wietnamsku czy satay wołowy z sosem z orzeszków. Znacznie lepiej zacząć od prostych potraw i przekąsek, które nauczą nas tworzenia specyficznego smaku. To na prostych przepisach nauczymy się odpowiednio balansować między składnikami, by uzyskać optymalny smak potraw. A dopiero zyskując tę umiejętność, możemy myśleć o poziomie zaawansowanym w orientalnej kuchni.