Jak wybrać dobrą shishę?

0
1646
Jak wybrać dobrą shishę

Współcześnie zauważyć można rozwijający się trend odchodzenia od palenia papierosów, natomiast coraz większą popularnością cieszą się z kolei fajki wodne. Można z nich korzystać samemu w domowym zaciszu lub podczas spotkań z przyjaciółmi, ponadto coraz częściej dostępne są one nawet w wielu barach czy restauracjach. Co warto zatem wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie?

Z czego jest zbudowana i jakie powinny być poszczególne elementy?

Zdecydowanie najpopularniejsza fajka wodna to shisha, która służy oddaniu się błogiemu relaksowi. Jest delikatna, a wykorzystanie aromatyzowanego tytoniu może sprawić, iż dym będzie wręcz atrakcyjnie pachniał. Tradycyjna konstrukcja takiej fajki to: korpus, dzban, cybuch, wąż i ustnik. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów oraz poszczególnych elementów, któe można nabyć oddzielnie i skonstruować bardzo spersonalizowany model. Podstawą całej fajki jest korpus oraz dzban, w przypadku których jednym z ważniejszych aspektów jest ich rozmiar. Jeśli chcemy często je transportować to powinny być raczej niskie, natomiast jeśli mają stać w jednym miejscu to można się pokusić o ich większy rozmiar. Bez wątpienia wówczas będą bardziej stabilne, a w większym dbanie zmieści się też więcej wody, co będzie oznaczało lepsze filtrowanie dymu.

Niezwykle istotną częścią jest cybuch, bowiem to on odpowiada za proces samego wypalania tytoniu – układa się go w tym miejscu, nakłada sreberko z nakłuciami oraz kładzie na wierzch węgielki. Sam proces wygląda dość prosto, lecz od jakości wykonania tego elementu zależy to jak będzie przepływał dym i czy wybrana przez nas mieszanka będzie odpowiednio smakowała. Zwykle cybuch posiada jeden centralny otwór, natomiast może być wykonany z różnych materiałów – kamienia, szkła, aluminium czy nawet silikonowy. Warto pamiętać, że shisha będzie tym trwalsza im lepsze będą materiały z których jest wykonana. Modele plastikowe są zwykle bardzo krótkotrwałego użytku, natomiast te metalowe czy szklane mogą służyć przez długi okres czasu. W przypadku węża liczy się to, by miał on jak największą średnicę, a jednocześnie warzył stosunkowo niewiele – w kontekście ustnika w grę wchodzi wygoda, a ta uzależniona jest z reguły od wykorzystanego w nim materiału. Mogą być aluminiowe, stalowe, szklane, drewniane lub z tworzyw sztucznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W kontekście rozmiaru warto pamiętać, że shisha musi być nie tylko możliwa do transportu, ale i dopasowana pod kątem użytkowania – są bowiem modele jednoosobowe lub wieloosobowe, więc trzeba to wziąć pod uwagę przy dokonywaniu zakupu. Jeśli kupiliśmy gotowy zestaw lub skompletowaliśmy własny to należy go złożyć i upewnić się odnośnie jego stabilności. Nie może chwiać się na boki, gdyż ewentualne wywrócenie się fajki może powodować spore zniszczenia na dywanie czy podłodze, gdyby spadły na nie rozgrzane węgielki. Warto sprawdzić też czy shisha jest szczelna – można to zrobić przytykając górną część korpusu i sprawdzając czy dym nie będzie ulatywał z powodu złego dopasowania niektórych elementów lub ich uszkodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here