Jak samodzielnie zadbać o oczy i kiedy pójść do okulisty?

0
1330
Jak samodzielnie zadbać o oczy i kiedy pójść do okulisty

Oczy są bardzo ważnym narządem zmysłu, gdyż dzięki nim możemy nie tylko obserwować otaczający nas świat, ale również zdobywać wiedzę czy uczestniczyć w różnego rodzaju rozrywkach i przyjemnościach. Dlatego warto poświęcić im więcej uwagi i zadbać o wzrok, zanim będzie zbyt późno.

Kiedy wybrać się do okulisty?

Do okulisty należy wybrać się nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy, że nasz wzrok uległ pogorszeniu. Jest to ważne również w momencie, w którym zacznie doskwierać nam na przykład przesuszenie czy pieczenie oczu.

Na wizyty kontrolne należy wybierać się przynajmniej raz na dwa lata, gdyż im wcześniej zostanie wykryty ewentualny problem, tym lepsze będą rokowania. Dzięki takim wizytom można również uniknąć wielu cięższych schorzeń. Mogłyby one sprawić, że będzie konieczna operacja albo długotrwałe leczenie, dlatego lepiej ich uniknąć.

Warto przy tym zauważyć, że nie tylko osoby po pięćdziesiątym roku życia mogą mieć problemy ze wzrokiem. Dotyczą one również dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych w młodym i średnim wieku. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować żadnych symptomów, a nawet lepiej jest profilaktycznie udać się do okulisty z dzieckiem lub samodzielnie. Kontrolne wizyty są również bardzo istotne w przypadku osób z cukrzycą, która predestynuje do chorób oczu, na przykład retinopatii cukrzycowej.

Samodzielna dbałość o oczy

Pamiętać należy także, aby samodzielnie dbać o swój wzrok. Niezwykle istotne jest noszenie okularów z filtrem UV, które można kupić u okulisty lub optyka. Nigdy nie należy wybierać tych, które sprzedawane są na straganach i w marketach, gdyż nie posiadają odpowiedniego filtra. Ich noszenie może więc bardzo łatwo uszkodzić wzrok.

Ważna jest jednak nie tylko ochrona przed słońcem. W trakcie pracy przy komputerze należy zachować odpowiedni odstęp i regularnie robić przerwy. Jeśli lekarz zaleci noszenie okularów do pracy przy monitorze, bezwzględnie trzeba o nich pamiętać.

Dbałość o oczy jest także istotna dla osób, które noszą szkła kontaktowe. Podstawę ich prawidłowego używania stanowi stosowanie się do instrukcji, która znajduje się przy każdej zakupionej parze. Soczewki zawsze trzeba wymieniać zgodnie z zaleceniami w instrukcji, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Gdzie znaleźć okulistę?

Wybierając okulistę, najlepiej jest zdecydować się na doświadczonego lekarza, który zapewni komfort podczas badania, dyskrecję i przyjazną atmosferę. Jego wieloletnie doświadczenie powinno pomóc w powrocie do zdrowia.

W centrum okulistycznym Optomed, którego oferta znajduje się na stronie okulista.pl, bez wątpienia znajdziesz lekarzy, którzy spełnią twoje wymagania. Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych Optomed istnieje już od 1992 roku i zapewnia pomoc okulistyczną osobom z całej Polski. Ich wiedzy i doświadczeniu zaufały setki pacjentów, dlatego jest to miejsce sprawdzone, do którego warto udać się po profesjonalną pomoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here