Fotelik samochodowy – 5 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze

0
1610
zdjęcie: davit85/stock.adobe

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy to rzecz niezbędna, jeśli zamierzasz przewozić swoje dziecko samochodem. Choć jego wybór początkowo może wydawać się skomplikowany, wystarczy, że poznasz kilka podstawowych zasad, którymi powinieneś kierować się podczas zakupu.

Zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla twojego dziecka? Taki, który będzie dobrany do jego wzrostu, wagi oraz wieku, właściwie dopasowany do twojego samochodu oraz zapewniający solidne mocowanie. Dopiero posiadając taki sprzęt zyskasz pewność, że twoje dziecko jest bezpieczne podczas każdej podróży.

Fotelik samochodowy a waga dziecka

Dostępne w sklepach foteliki najczęściej dzieli się pod względem wagi dziecka. Fotelik samochodowy dla niemowlaka 0-13 kg jest montowany tyłem do kierunku jazdy i posiada specjalny uchwyt, ułatwiający jego przenoszenie i stanowiący dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Kiedy jednak należy zmienić go na większy?

Ze zmianą warto zaczekać tak długo, jak to możliwe. Jeśli jednak głowa dziecka dosięga górnej krawędzi fotelika, oznacza to, że twoja pociecha wyrosła już z modelu dla niemowląt. Najczęściej dzieje się w to w okolicach pierwszych urodzin dziecka – tłumaczy ekspert ze sklepu linkbaby.pl.

Fotelik samochodowy 9-18 kg, który posłuży do około czwartego roku życia dziecka, mocuje się przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Następny etap to fotelik samochodowy 15-36 kg, który zazwyczaj nie ma już pięciopunktowych pasów, a dziecko zabezpieczane jest pasami samochodowymi. Na rynku dostępne są też foteliki samochodowe 9-36 kg, które rosną razem z dzieckiem – do wzrostu pociechy dostosowuje się je, odpinając poszczególne moduły.

Fotelik samochodowy a wzrost dziecka

W 2013 roku w życie weszła europejska norma UN R129, zwana także i-Size, która ma zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych samochodami dzieci. Zrywa ona z tradycyjnym podziałem fotelików według wagi dziecka i uznaje jego wzrost za główne kryterium ich doboru.

Podział fotelików na rozmiary według tej normy uwzględnia zarówno wzrost wyrażony w centymetrach, jak i maksymalną wagę dziecka, które może z danego fotelika korzystać. Jak sprawdzić, czy dany model spełnia tę normę? Informacja ta powinna się znaleźć na charakterystycznej pomarańczowej etykiecie.

Testy zderzeniowe fotelików samochodowych

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka warto wziąć też pod uwagę wyniki testów zderzeniowych i wytrzymałościowych. Tak zwane crashtesty przeprowadzane są przez niezależne organizacje konsumenckie, takie jak niemiecki ADAC, amerykańska NHTSA czy brytyjskie AA, a ich wyniki z reguły są tożsame.

Jakie atesty powinien mieć fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe muszą mieć Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-03 lub ECE R44-04. To absolutne minimum, ponieważ oznacza zgodność wyrobu z aktualnymi wymaganiami technicznymi w Europie, dzięki czemu dany model jest w ogóle dopuszczony do sprzedaży. Warto także sprawdzić, czy fotelik spełnia wymagania stawiane przez wspomnianą wcześniej normę i-Size oraz jakie wyniki uzyskał w testach zderzeniowych – mówi ekspert portalu linkbaby.pl.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe dla dzieci mogą być montowane pasami bezpieczeństwa lub za pomocą systemu ISOFIX. Jeśli mocujesz fotelik pasami, zwróć uwagę, by były one odpowiednio napięte. Z kolei system ISOFIX umożliwia nie tylko szybkie, ale przede wszystkim sztywne wpięcie fotelika – bardziej stabilne niż w przypadku pasów.

Foteliki samochodowe są często tematem burzliwych dyskusji. Niektórzy są gotowi wydać na nie każdą kwotę, inni zakup fotelika postrzegają jako przykry obowiązek i wybierają pierwszy, jaki wpadnie im w ręce. Nie powinno ulegać jednak wątpliwości, że nie jest to dobre podejście – nikt nie chce przecież stawiać na szali bezpieczeństwa własnego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here