Czy wiesz, że liczba wypadków w Twoim mieście może mieć wpływ na Twoje OC?

0
3398
Czy wiesz, że liczba wypadków w Twoim mieście może mieć wpływ na Twoje OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadać musi każdy kierowca — za jego brak grożą ogromne kary finansowe. Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach składka ubezpieczeniowa stanowi spory wydatek i poważne obciążenie dla domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że sposób wyliczania jej wysokości stanowi przedmiot żywego zainteresowania kierowców. Niektórzy z nich nie zdają sobie sprawy, że wpływ na cenę polisy ma m.in. ich miejsce zamieszkania. Dowiedz się więcej na ten temat!

W dużych miastach zapłacisz najwięcej

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej mają poszczególne czynniki. Jednym z nich jest na przykład miejsce zamieszkania kierowcy. Okazuje się, że za ubezpieczenie takiego samego auta, o identycznych parametrach, w jednym miejscu zapłacisz mniej, a w innym o wiele więcej.

Najdroższe okazują się duże miasta (sprawdź szczegóły tutaj: https://kioskpolis.pl/srednie-ceny-oc-w-polskich-miastach-gdzie-najtaniej-a-gdzie-najdrozej/). W małych miejscowościach bądź na wsi możesz liczyć na dużo przyjaźniejsze dla kieszeni stawki. Dzieje się tak dlatego, że w wielkich miastach panuje po prostu o wiele większy ruch, co sprzyja kolizjom i wypadkom. Zdecydowanie łatwiej o stłuczkę w zatłoczonym mieście niż w małej miejscowości.

Statystyki wypadków też mają znaczenie

Statystyki wypadków też mają znaczenie

Warto wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe nie bazują tylko na samej wielkości miejscowości czy miasta. Pod uwagę biorą również różnego rodzaju statystyki, dotyczące wypadków komunikacyjnych. Dzięki temu wiedzą, w których miastach dochodzi najczęściej do stłuczek i wypadków. Takie miejsca są lokalizacjami podwyższonego ryzyka — rejestrując tam samochód, zapłacisz z pewnością więcej za OC czy AC.

Jakie cechy kierowcy są jeszcze brane pod uwagę?

Miejsce zamieszkania to nie jedyny parametr brany pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki. Ogromnie istotny jest również Twój wiek. Osoby młode — jako niedoświadczone i bardziej ryzykowne — muszą się liczyć z najwyższymi składkami. Po 25 roku życia wciąż zapłacisz więcej niż doświadczony 30-sto, 40-sto czy 50-cio latek, jednak już zdecydowanie mniej niż młodszy od Ciebie kierowca.

Jakie cechy kierowcy są jeszcze brane pod uwagę

Firmy ubezpieczeniowe mogą też przyznawać zniżki np. osobom w związku małżeńskim czy posiadającym potomstwo — statystyki wskazują, że tacy kierowcy jeżdżą zdecydowanie bezpieczniej.

Nie zapomnij o rodzaju pojazdu i jego stanie technicznym

Zastanawiając się nad tym, ile zapłacisz za ubezpieczenie, nie zapomnij wziąć pod uwagę danych dotyczących Twojego samochodu. Liczy się rocznik pojazdu; najwięcej zapłacisz za polisę dla auta prosto z salonu lub auta bardzo starego — najbardziej opłacalne okazują się tu samochody kilkuletnie. Ważnym czynnikiem jest również przebieg — im większy, tym pojazd bardziej wyeksploatowany, a ubezpieczenie droższe. Jednym z kluczowych parametrów jest też pojemność silnika; najwięcej zapłacisz za szybkie auto sportowe z bardzo pojemnym silnikiem. Pamiętaj, że droższe będzie także ubezpieczenie samochodu z nadwoziem typu coupe lub kabriolet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here