Badanie żył i ich przepływów

0
873
Badanie żył i ich przepływów

Szukasz przyczyny swoich dolegliwości i choroby układu krwionośnego? Może jesteś w grupie osób zagrożonych chorobami żył, w tym miażdżycą? Dowiedz się, jak przebiega badanie przepływu żył.

Choroby układu krążenia i ich przyczyny?

Dzięki niezakłóconemu działaniu układu krążenia, najważniejsza tkanka łączna w organizmie, jaką jest krew, może zaopatrywać w tlen i potrzebne pierwiastki każdą z komórek i każdy z narządów człowieka. Do realizacji tego zadania organizm potrzebuje sprawnego przepływu krwi, bez opóźnień i zastojów. Wraz z upływem czasu, a także z wiekiem człowieka, mogą pojawić się nieprawidłowości w pracy układu krwionośnego lub zmiany patologiczne w jego budowie.

Przyczyną tych zmian jest najczęściej niedrożność prześwitu żył, niewydolna praca tętnic lub miażdżyca. Pierwszym symptomem choroby układu jest sinienie lub zaczerwienienie skóry, najczęściej na twarzy głowie i szyi. Dochodzi do tego nierówna praca tętnic, a także skłonność do tworzenia się zakrzepów. Taki stan, często nieleczony lub leczony za późno stanowi często przyczynę innych poważnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci. Bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne badanie żył i pracy układu krwionośnego.

Jaki przebieg ma Badanie przepływu żył?

Na badania żył USG Doppler, potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Na początku pacjent musi rozebrać się tak, aby odsłonić miejsce do badania. Lekarz diagnosta smaruje je specjalnym żelem. Sam aparat usg posiada specjalną głowicę, która wysyła fale ultrasonograficzne. Odbijają się one od miejsc, które są aktualnie w ruchu. W tym przypadku jest to krew. Obraz jest widoczny od razu na monitorze komputera.

Lekarz może dzięki temu ocenić na bieżąco stan naczyń krwionośnych, żył lub tętnic. Dzięki dokładności sprzętu jest też w stanie ocenić kierunek i prędkość ruchu krwi. Podczas badania USG Doppler słyszalny jest szum przepływu. Wszelkie zmiany w dźwięku i jego częstotliwości są także diagnostyczne dla lekarza. Czas badania wynosi zazwyczaj od 15 do 30 minut.

Jak przygotować się do badania żył?

Zaleca się, aby trzy dni przed badaniem, w celu pozbycia się gazów z układu pokarmowego, przyjmować Espumisan, w trzech dziennych dawkach po dwie tabletki. Jeden dzień przed badaniem należy jeść pokarmy lekkostrawne, wyłączyć warzywa, owoce i ciemne pieczywo.

W dniu badania należy powstrzymać się od palenia tytoniu i żucia gumy. Bardzo ważne jest wcześniejsze wypróżnienie się. Na samo badanie żył należy być na czczo lub zachować co najmniej 6 godziną przerwę po lekkim posiłku. Wszelkie leki przewlekle przyjmowane należy przyjmować tak jak dotychczas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here