Soczewki kontaktowe miesięczne – jak pielęgnować?

0
2198

Soczewki miesięczne to szkła kontaktowe do wielokrotnego użytku. Zdejmuje się je codziennie przed snem, a rano zakłada ponownie. Soczewki kontaktowe miesięczne wymagają każdego dnia odpowiedniej pielęgnacji specjalnym płynem i przechowywania w małym, plastikowym pudełku. Istotna jest także odpowiednia technika zakładania i zdejmowania soczewek.

Szkła kontaktowe a płyn do soczewek

Soczewki kontaktowe Ultraflex wymagają codziennej dezynfekcji w płynie do soczewek. Dzięki temu z delikatnej powierzchni soczewki usuwa się osady białkowe i tłuszczowe oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, jak kurz czy resztki makijażu. Soczewki należy płukać w płynie zawsze po ich zdjęciu z oka. Nie można stosować innych preparatów czyszczących, jak mydło czy żele do mycia, ponieważ może to podrażnić oko, a także uszkodzić delikatną strukturę soczewki. Stosując płyn do soczewek, należy zwrócić szczególną uwagę na datę jego ważności. Jeżeli termin użyteczności preparatu minął, produkt trzeba wyrzucić do kosza i w salonie okulistycznym zaopatrzyć się w nowy.

Prawidłowe czyszczenie soczewek

Przed zdjęciem szkła kontaktowego z oka należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie. Pojemnik na soczewki wystarczy przepłukać płynem wielofunkcyjnym i zdjąć delikatnie soczewkę z oka. Szkło kontaktowe można położyć na dłoni i zaaplikować na nią kilka kropel płynu dezynfekującego, kupionego u okulisty. Palcem wystarczy delikatnie pocierać powierzchnię soczewki, następnie spłukać płynem i umieścić w czystym pojemniku. Opakowanie na szkła kontaktowe warto także regularnie wymieniać na nowe, przynajmniej raz w miesiącu.

Pojemnik na soczewki

Higiena pojemnika na soczewki jest równie ważna, co samych szkieł kontaktowych. Należy go codziennie myć płynem do pielęgnacji soczewek. Pojemnik trzeba pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Wycieranie go ręcznikiem może pozostawić w nim pojedyncze włókna materiału, które potem mogą razem z soczewką dostać się do oka. Po umyciu i dokładnym wysuszeniu pojemnika, jego dwie komory należy wypełnić płynem i włożyć w nie soczewki, tak by były w nim całkowicie zanurzone.

Soczewki miesięczne – dla kogo?

Stosowanie soczewek miesięcznych to dobre rozwiązanie dla osób, które na stałe chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów. Szkła kontaktowe wykonane są z silikonowo-hydrożelowych materiałów o dużej przepuszczalności tlenu, dzięki czemu oko oddycha i jest dobrze nawilżone przez cały dzień. Soczewki sprawdzą się także u osób o aktywnym trybie życia, a także ceniących sobie komfort i wygodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here