Mononukleoza: objawy, leczenie

0
3021

Mononukleoza często nazywana jest chorobą pocałunkową, co może wskazywać na to, że jest przekazywana jedynie przez kontakt bezpośredni z osobą chorą. Jednak czy to jest prawda? Czy mononukleoza jest bardzo groźną chorobą? Jakie są jej objawy i w jaki sposób leczy się tę chorobę? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące mononukleozy.

Jak można zarazić się mononukleozą?

Mononukleozą można zarazić się przez bezpośredni kontakt ze śliną chorego. Jednak nie oznacza to, że dzieje się to wyłącznie w wyniku pocałunku. Na mononukleozę często chorują dzieci w wieku przedszkolnym, które bardzo często wkładają wspólne zabawki do buzi. Kolejne dziecko bawiąc się taką zabawką może zarazić się chorobą.

Mononukleoza objawy

Pierwsze objawy od momentu zarażenia pojawiają się dopiero po trzydziestu, a nawet pięćdziesięciu dniach. Są one niejednoznaczne, dlatego infekcja często mylona jest z przeziębieniem, zapaleniem migdałków czy grypą. Do głównych objawów mononukleozy zalicza się przede wszystkim: złe samopoczucie, póle stawów i mięśni, katar, wysoką temperaturę, ból gardła. Najbardziej charakterystyczne dla mononukleozy objawy to temperatura ok.40 stopni, która utrzymuje się do dwóch tygodni, powiększone więzły chłonne, ból brzucha, obfity katar.

Warto wiedzieć, że raz przebyta choroba uodparnia nasz organizm na wirusa, jednak zostajemy na całe życie nosicielami wirusa wywołującego chorobę – w naszym organizmie występuje w postaci utajonej.

Sprawdzone sposoby na przeziębienie u dzieci

W przypadku mononkleozy nie ma specjalnych leków. Stosuje się najczęściej leczenie objawowe. Chorym zaleca się również leżenie w łóżku i wypoczywanie. Jest to bardzo ważne, gdyż przy długo utrzymującej się gorące może wystąpić bardzo silne osłabienie i odwodnienie organizmu. Mononukleozę należy leczyć pod kontrolą lekarza, gdyż mogą jej towarzyszyć silne powikłania, w tym pęknięcie śledziony czy zapalenie mięśnia sercowego. Może dojść także do zachorowania na żółtaczkę, co wiąże się z koniecznością hospitalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here