Rwa kulszowa – zapobieganie i leczenie

0
3454
Rwa kulszowa - zapobieganie i leczenie

O rwie kulszowej słyszał z pewnością każdy, ale niestety nie przekłada się to na leczenie oraz jej zapobieganie. Ten tekst ma to zmienić.

Zacznijmy od początku

Skoro mamy mówić na temat zapobiegania oraz leczenia rwy kulszowej, nie pozostaje nic innego jak zacząć od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest rwa kulszowa. Tak więc mówimy o silnych dolegliwościach mających związek z podrażnieniem nerwu kulszowego. Na pewno nie wszyscy wiedzą, ale nerw kulszowy to jeden z największych nerwów. Cechą charakterystyczną jest to, że wspomniane problemy zazwyczaj związane są z jedną stroną ciała.

Czas na rozpoznanie

Kiedy już wiemy o czym mowa czas przejść do kolejnej kwestii. Co należy zrobić, aby wiedzieć, że mamy problem z rwą kulszową a nie czymś innym? Rozwiązania są dwa – zwykłe badanie fizykalne i diagnoza na podstawie charakterystycznych objawów (na temat objawów będziemy mówić w dalszej części tekstu).

Rwa kulszowa - zapobieganie i leczenie

Tak więc na razie wymienimy sobie czynności podczas, których ból wynikający rwy kulszowej zazwyczaj ulega pogorszeniu. Te czynności to chociażby chodzenie na piętach, chodzenie na palcach czy przysiad. Nie zdziwmy się więc, jeśli podczas wizyty u lekarza zostaniemy poproszeni o wykonanie jakiejkolwiek z nich.

Objawy rwy kulszowej

W poprzedniej części tekstu była mowa, że przejdziemy także do objawów rwy kulszowej i można powiedzieć, że teraz właśnie nadeszła na to pora. Otóż, każdy kto miał nieprzyjemności z rwą kulszową ma świadomość, że jej cechą charakterystyczną jest to, że mamy do czynienia z promieniującym bólem – dokładnie promieniowanie ma miejsce przez pośladek. Co więcej – dochodzi do rozchodzenia się promieniowania w tylnej części uda i łydki. Na pewno interesuje Państwa także nasilenie. W przypadku nasilenie sprawa jest delikatnie rzecz ujmując skomplikowana – nasilenie może przybierać różną siłę. Zresztą można dodać do tego także odczucia chorego. Rwa kulszowa może objawiać się poprzez pieczenie, mrowienie, trwały dyskomfort czy nagłe ataki podobne do porażenia prądem.

Zapobieganie i leczenie

Po tym, co zostało już powiedziane, czas przejść do zapobiegania i leczenia. Jeżeli chodzi o zapobieganie – zła wiadomość – nie zawsze można uniknąć schorzenia. Nie oznacza to jednak tego, że nie trzeba działać. Troska o odpowiednią kondycję kręgosłupa i pleców jest zwyczajnie konieczna. Pamiętajmy więc o regularnych ćwiczeniach, jak i o tym w jaki sposób siedzimy.

Skoro wiedzą Państwo już jak zapobiegać, zostało nam tylko leczenie. Leczenie zazwyczaj trwa kilka tygodni. Podczas leczenia często dochodzi do otrzymywania leków mających działanie przeciwzapalne czy przeciwbólowe. Niejednokrotnie zdarzają się także preparaty zwiotczające mięśnie. Nie można jednoznacznie określić sposobu leczenia, gdyż kluczową rolę odgrywa zdiagnozowanie przyczyny pojawienia się rwy kulszowej. Na pewno jest pomocna podczas leczenia jest fizykoterapia. Fizykoterapia przekłada się na poprawienie postawy i elastyczności oraz wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za kręgosłup. W przypadku bardzo dotkliwego bólu nie można wykluczyć zastrzyków czy operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here