Pszenica durum – makaron z semoliny jest lepszy

0
1997
pszenica durum

Czym różni się pszenica durum od pszenicy zwykłej? Czy makarony z pszenicy twardej są zdrowsze? Sprawdź, jakie wartości odżywcze zawiera makaron durum oraz czemu zdarza się, iż osoby na diecie bezglutenowej tolerują artykuły z pszenicą twardą. Dietetycy są zgodni, iż artykuły na podstawie pszenicy durum są dla naszego organizmu zdecydowanie korzystniejsze, również pod względem odżywczym, jak również dietetycznym, niż te z pszenicy zwykłej. Triticum durum, czyli pszenica twarda, to sama z najstarszych roślin uprawianych od wieków w Chinach, na Swym Wschodzie oraz w północnej Afryce. Pszenica durum najlepiej żyje w suchym, kontynentalnym klimacie.

Pszenica durum – do czego jest używana?

Ze powodu na swoje wartości (twarde bielmo, wysoką zawartość glutenu, wysoką szklistość oraz wielką ilość barwników) pszenica durum wykorzystywana jest zwłaszcza do wytwórczości makaronów. Mąka z pszenicy durum, zwana semoliną, jest bardzo wartościowa w białko, tłuszcze i witaminy oraz elementy mineralne niż zwykła mąka pszenna (Triticum vulgaris). Makarony otrzymane z mąki durum charakteryzują się jasnożółtym kolorem oraz bardzo wyższą twardością. Z pszenicy durum składa się także kuskus.

makaron z pszenicy durum i inne produkty z semoliny

Artykuły z semoliny – wartości odżywcze

Makarony oraz kasze należą do głównych produktów zbożowych, jakie są podstawą zbilansowanej kuracji. Jedząc artykuły stworzone z pszenicy durum, dostarcza się do organizmu więcej minerałów, witamin oraz błonnika pokarmowego, niż w wypadku jedzenia artykułów z pszenicy zwykłej. Mąka z pszenicy durum, zwana semoliną, jest bardzo bogatym źródłem białka, tłuszczów, witamin oraz elementów mineralnych. Zawiera dużo witamin z klasy B (B1, B2, PP, B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy) i luteinę. Wśród minerałów znajdujących się w semolinie należy wymienić magnez, fosfor, potas, żelazo, miedź, mangan oraz cynk. Mówiąc o wartościach oraz wartości odżywczej mąki durum, należy wspomnieć też o niskim indeksie glikemicznym, co w efekcie powoduje niższy wyrzut cukru oraz insuliny. Jego wysokość jest uzależniona od czasu gotowania. W wypadku, jeśli makaron z pszenicy durum jest gotowany przez 20 minut, jego indeks glikemiczny sięga ponad 55, jednak jeśli jest gotowany 12 minut, wartość indeksu glikemicznego jest gorsza od wartości 35.

Pszenica durum a zwykła pszenica

Mąka z pszenicy durum zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a również witamin z klasy B (B1, B2, B5, B6) i kwasu foliowego niż mąka z pszenicy zwykłej. Durum zawiera także luteinę, która zabezpiecza przed działaniem wolnych rodników oraz wspiera wzrok. Makaron z pełnoziarnistej mąki durum zawiera blisko 323 kcal w 100 g, z czego 12 g stanowi białko, 2 g tłuszcze, 64 g węglowodany, a aż 7 g błonnik. Z kolei makaron dwujajeczny z mąki pszennej typ 450 zawiera aż 368 kcal, w tym 75,8 g to węglowodany, 11,1 g białka, 1,6 g tłuszcze, błonnik jest tylko 2,4 g. Mąka z pszenicy durum jest te niższy indeks glikemiczny, co powoduje, iż wyrzut cukru oraz insuliny jest gorszy niż po zjedzeniu zwyczajnej oczyszczonej mąki pszennej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here