Pojazd dziecięcy pod choinkę – co wybrać?

0
1310

Dzieci uwielbiają rozmaite pojazdy, które dają im możliwość szybszego poruszania się. Zanim jednak przyjdzie czas na klasycznych jednoślad, można wybierać bardziej bezpieczne pojazdy dla dzieci. Pod choinkę kupimy zarówno te elektryczne, jak również analogowe – zależnie do wieku i umiejętności pociechy.

Zanim dokonamy wyboru z uwagi na cenę czy ciekawą promocję, warto zastanowić się, jaki rodzaj pojazdu będzie dla naszego dziecka najlepszy. Zależnie od jego wieku, rozwoju motorycznego, umiejętności chodzenia czy logicznego myślenia, modele mogą znacznie się od siebie różnić. Sprawdźmy, na jakiej zasadzie je dobierać.

Pierwsze pojazdy

Pierwszy pojazdy dziecięcy pod choinkę to… zdecydowanie nie chodzik! Te sprzęty nie sprzyjają rozwojowi ruchowemu dzieci, bo uczą nieprawidłowej postawy, m.in. chodzenia na palcach, a przy okazji nie sprzyjają budowaniu świadomości ruchów i ostrożności. O wiele lepszym wyborem dla malca, który będzie dopiero uczył się chodzić, będą rozmaite pchacze. Ich konstrukcja sprawia, że dziecko może swobodnie chodzić, pchając przed sobą pojazd, a to zapewnia mu zwiększoną stabilizację przy pierwszych krokach. Dodatkowo pchacze posiadają również rozmaite dodatki, np. grające guziki czy sortery.

Poniżej 3 roku życia

W tym okresie, gdy dziecko już chodzi, ale jeszcze większość zabawek nie jest dla niego (z uwagi na małe elementy czy konieczność zrozumienia działania np. silnika) dobrym wyborem będą pojazdy dla dzieci pod choinkę bazujące po prostu na sile nóg. Specjalnie rowerki biegowe, a nawet hulajnogi z dwiema dodatkowymi parami kółek to świetny wybór dla dziecka na tym etapie. Maluch uczy się równowagi, jest w stanie bez problemu zapanować nad pojazdem i zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jego działanie wpływa na np. szybkość jazdy. Dodatkowo rowerki biegowe nie wpływają negatywnie na rozwój równowagi.

A co dla starszych?

Tutaj do wyboru mamy przede wszystkim elektryczne pojazdy dla dzieci pod choinkę. Mają one zazwyczaj napęd akumulatorowy – im większe dziecko i wyższy maksymalny udźwig, tym większą moc powinien mieć akumulator. Najczęściej auta takie imitują prawdziwe samochody, począwszy od marek, przez budowę, aż po szczegóły wykończenia. Warto brać pod uwagę, że tego rodzaju pojazdy dla dzieci pod choinkę bywają drogą inwestycją, stąd możliwe, że niezbędna będzie składka na prezent. Akumulatory wymagają też ładowania – nawet do 30 godzin – stąd zakup trzeba dobrze przeanalizować pod każdym kątem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here