Lampa do jadalni – jakie oświetlenie powiesić nad stołem?

0
1706
Lampa do jadalni – jakie oświetlenie powiesić nad stołem

Jadalnia to miejsce, w którym będziemy spędzać rodzinny czas. Wspólne posiłki w dni powszednie i w weekendy to idealny moment, by zacisnąć więzi między członkami rodziny: małżeństwem lub rodzicami a młodszym pokoleniem. Z pewnością wybraliśmy już stół – solidny, a jednocześnie pełniący funkcję dekoracyjną – a także wygodne krzesła. Pozostaje jeszcze wybrać lampę, która będzie oświetlać momenty wspólnego spożywania posiłków. Czym powinna się charakteryzować i gdzie powinniśmy ją umieścić? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście. Wszystkich, którzy szukają lampy do jadalni, zachęcamy do przeczytania poniższych akapitów już teraz.

Lampy do jadalni – czym powinny się charakteryzować?

Najpopularniejszym modelem lamp, które znajdują zastosowanie w jadalniach, są lampy wiszące. Lampy do jadalni wiszące nad stołem oświetlają najważniejszy element pomieszczeń tego typu, czyli stół. To właśnie przy nim gromadzimy się w jadalni podczas wspólnych posiłków, to właśnie stół (i rzeczy, które na nim się znajdują) powinien być najlepiej widoczny. Szukając lampy do jadalni, musimy więc zwrócić uwagę na to, ile światła daje, a także na jej walory estetyczne – musi ona wizualnie pasować do reszty pomieszczenia, a także oświetlać je we właściwy sposób.

Klosz kloszowi nierówny – nie lekceważmy tego elementu

Wybierając lampę do jadalni wiszącą pod sufitem, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj klosza – to ten element wpływa na ilość padającego światła na stół i jego okolice. Niektóre z nich rozszerzają się ku dołowi, oświetlając większą powierzchnię, inne mają tę samą średnicę u góry i u dołu – światło pada wtedy punktowo pod kątem prostym w stosunku do powierzchni stołu. Klosz może być całkowicie zakryty lub przeźroczysty – ten drugi model, wykonany z barwionego szkła, oświetla delikatnie całe pomieszczenie.

Lampa z kloszem czy żyrandol?

Wszyscy miłośnicy elegancji mogą wybrać tradycyjny żyrandol zamiast zwykłej lampy z kloszem (choć zapewniamy, że również w tej kategorii da się znaleźć prawdziwe cuda designu). Żyrandol kojarzy się z luksusem, świeci również o wiele mocniej niż lampa z kloszem (posiada wiele żarówek, które są ułożone w charakterystyczny wzór). Wybierając lampę do jadalni, powinniśmy się zastanowić, co będzie bardziej praktyczne – lampa z kloszem czy żyrandol – i co lepiej uwidoczni wszystkie zalety pomieszczenia. Wspólne posiłki mogą być jeszcze przyjemniejsze, gdy zostają właściwie oświetlone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here