Kamizelki odblaskowe – dlaczego powinny znajdować się w każdym aucie?

0
2218
daviles/stock.adobe.com

Prawo polskie nie nakłada na kierowców obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej. Należy mieć ze sobą gaśnicę i trójkąt, jednak kamizelka nie jest obowiązkowa. Warto jednak rozważyć jej zakup z kilku powodów. O tym, jakie to powody, piszemy w naszym artykule!

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

W Polsce nie jest, jednak w wielu innych krajach prawo wymaga od kierowców posiadania kamizelki odblaskowej. Jest tak między innymi we Francji czy we Włoszech i w wielu innych krajach europejskich. Dlatego jeżeli często wyjeżdżasz, lepiej ją kupić (cena kamizelki odblaskowej to około 10 złotych). Zawsze to dodatkowy element bezpieczeństwa, a także spokój – nie będziesz się zastanawiać, czy w danym kraju musisz ją mieć. Dodatkowo unikniesz sytuacji, w której zapomnisz włożyć kamizelkę do auta lub jej nie kupisz, a spotka Cię po drodze kontrola – grzywny za brak kamizelek w innych państwach są naprawdę bardzo wysokie.

Mimo że kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa dla kierowców, to zawsze warto ją mieć w aucie na wypadek awarii samochodu – mówi ekspert z serwisu kamizelkiodblaskowe.com.pl. – Chodzi tutaj zarówno o Twoje bezpieczeństwo, jak i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Kamizelka odblaskowa w samochodzie

W przypadku awarii auta trójkąt należy rozłożyć w odległości 100 metrów od samochodu. Kamizelka odblaskowa z kolei zwiększa widoczność do około 150 metrów. Zakładając ją w takiej sytuacji sprawiasz, że będziesz z daleka widoczny na drodze i bez problemu będziesz mógł rozstawić trójkąt, dając innym uczestnikom ruchu drogowego czas na reakcję.

Jeżeli już zdecydujesz się na ten niewielki wydatek, to pojawia się pytanie, ile kamizelek odblaskowych powinno znaleźć się w aucie. Najlepiej jest kupić przynajmniej jedną, dla kierowcy, ale warto zakupić dodatkowe kamizelki np. dla dzieci, jeżeli się je ma, i dla pasażera. Dzięki temu cała rodzina będzie bezpieczniejsza, a kamizelki odblaskowe przydadzą się Wam, gdy będziecie szli poboczem po zmroku albo podczas mgły.

Kamizelka odblaskowa a policja

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli idziesz poboczem po zmroku poza terenem zabudowanym i nie masz na sobie żadnego odblaskowego elementu, możesz otrzymać mandat. Elementem odblaskowym nie musi być koniecznie kamizelka – równie dobrze możesz kupić opaski odblaskowe lub breloczki, które przytroczysz do plecaka. Pamiętaj jednak, że kamizelka odblaskowa ma większą powierzchnię, przez co jest bardziej widoczna z daleka.

Policja może wystawić nam mandat, gdy idziemy poza terenem zabudowanym po zmroku bez odblaskowych elementów. To nie tylko łamanie prawa, ale również narażanie bezpieczeństwa zarówno nas samych, jak i innych uczestników ruchu drogowego – mówi ekspert z serwisu kamizelkiodblaskowe.com.pl.

Jak widać kamizelki odblaskowe, mimo że nie są obowiązkowe dla kierowców, przydają się w różnych sytuacjach. Są one szczególnie przydatne zwłaszcza gdy idziesz poboczem lub masz awarię auta i musisz rozstawić trójkąt – dlatego zdecydowanie warto je mieć na wyposażeniu. Oprócz tego jeżeli często wyjeżdżasz za granicę do innych państw Europy, to zawsze warto mieć kamizelkę w bagażniku – inaczej w przypadku kontroli możesz mieć problemy. Policja może na Ciebie nałożyć karę w postaci grzywny lub mandatu, które mocno uszczuplą Twój portfel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here