Jak odetkać zlew sodą?

0
9777
Jak odetkać zlew sodą?

Zatkanie się zlewu to częsty i frustrujący problem. Przyczyny mogą być różne – począwszy od naszego niedbalstwa (brak sitka, włosy, resztki jedzenia), kończąc na „urodzie” instalacji hydraulicznej. Nie zawsze mamy pod ręką odpowiednie detergenty czy narzędzia, dlatego poniżej przedstawiamy sposób na szybkie domowe przepchanie zlewu z użyciem składników, które zwykle znajdziemy w naszej kuchni. Przedstawione rozwiązanie jest również bardziej ekologiczne niż użycie przepełnionych chemią detergentów powszechnie dostępnych w sklepach.

Jak się do tego zabrać?

Aby odetkać zlew, przygotuj: korek do zatkania zlewu, sodę oczyszczoną, ocet destylowany oraz wodę. A oto kolejne kroki, które musisz podjąć:

  1. Usuń ze zlewu wszystko, co będzie utrudniać oczyszczanie – resztki jedzenia, włosy, sitko.
  2. Odmierz odpowiednią ilość sody – wystarczy ćwierć lub pół szklanki specyfiku. Sodę wsyp do odpływu. Jeśli nie chcesz ubrudzić reszty zlewu, możesz użyć do tego lejka (taki z papieru też się sprawdzi!).
  3. Nalej pełną szklankę octu destylowanego. Jeżeli zlew nie jest mocno zatkany, możesz użyć tylko część tej ilości. Połowę przygotowanego octu wlewamy do odpływu zaraz po wsypaniu sody i szybko zatykamy zlew korkiem. Usłyszysz szumienie. Gdy ono ustąpi, powtórz czynność – wlej ocet i ponownie szybko zatkaj odpływ.
  4. Zostaw zatkany zlew na 15-30 min. Mikstura w tym czasie będzie rozpuszczać zalegające w rurach resztki. Możesz te kilkanaście minut wykorzystać na zagotowanie 2-4 litrów wody.
  5. Po odczekaniu wyznaczonego czasu wyjmij korek i powoli, niewielkim strumieniem zacznij wlewać do odpływu wrzątek, w przeciwnym razie woda zacznie się rozchlapywać i możesz się oparzyć.
  6. W razie potrzeby powtórz cały proces drugi czy nawet trzeci raz. Możesz sobie pomóc, używając przepychacza gumowego, który zwykle mamy w swoich łazienkach. Wystarczy zatkać zlew, wlać do niego wody, wyjąć korek i bardzo szybko przyssać przepychacz wokół odpływu. Szybkimi ruchami pociągaj i odrywaj przepychacz, a następnie przyczep go z powrotem. Czynność powtarzaj do czasu spłynięcia wody. Jeśli zlew jest nadal zatkany, spróbuj ponownie.

Jak odetkać zlew sodą?

Wygodny i ekologiczny sposób

Powyżej przedstawiona operacja z pewnością oszczędzi Ci kłopotu, gdy odetkanie zlewu potrzebne jest „na już”, a Ty nie masz czasu lub możliwości, by wyjść do sklepu po odpowiedni detergent. Jeżeli uważasz się również za osobę dbającą o środowisko, pamiętaj, że soda – czyli mieszanina związków chemicznych sodu – i ocet są zdecydowanie bardziej ekologiczne!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here