Badanie PET – co powinieneś o nim wiedzieć i jak się do niego przygotować?

0
3541
Badanie PET - co powinieneś o nim wiedzieć i jak się do niego przygotować?

Pozytonowa tomografia emisyjna, w skrócie PET (z ang. positron emission tomography, PET) jest to technika obrazowania, dzięki której możliwe jest rejestrowanie promieniowania, powstające podczas anihilacji pozytonów. Substancja promieniotwórcza podana pacjentowi, ulegająca rozpadowi beta plus, jest źródłem właśnie tych antyelektronów. Charakteryzuje się również krótkim czasem połowicznego rozpadu, co zwiększa prawdopodobieństwo promieniowania w trakcie badania, a co za tym idzie, ogranicza powstawanie uszkodzonych tkanek wywołanych promieniowaniem.

Obecnie w medycynie powszechnie używane są hybrydowe warianty skanerów, takie, jak:

PET-CT, czyli połączenie z tomografem komputerowym,

PET-MRI, czyli połączenie z rezonansem magnetycznym.

Badanie PET - co powinieneś o nim wiedzieć i jak się do niego przygotować?

Przygotowanie do badania

Lekarz powinien wskazać pacjentowi dokładne zalecenia, do których musiałby się stosować przed badaniem. Jednak jeśli z jakiegoś powodu tego nie zrobi, mamy dla was stosowne porady. Podstawową zasadą jest zgłoszenie się na komputerowe badania całego ciała na czczo (minimalnie 6 godzin po ostatnim posiłku). Na 24 godziny przed PET zaleca się odstawienie na bok kawy i papierosów, słodzonych płynów, napoi, a nawet gum do żucia, czy cukierków. Powinna zostać ustalona ścisła dieta bez jakiegokolwiek rodzaju makaronu, czy białego pieczywa. Ponadto, odradza się niepotrzebnego napinania mięśni i wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować ze wszystkiego, co dobre. Owoce i warzywa – spożywanie tego rodzaju produktów jest dozwolone, o ile nie zawierają dużej ilości cukrów. Należą do nich m.in sałata, czy szpinak. Osoby, które regularnie przyjmują leki powinny wyznaczyć sobie ustalone godziny ich zażywania, popijając je tylko i wyłącznie wodą niegazowaną.

Przebieg badania PET

Na samym początku pacjent wypija pół litra wody niegazowanej, a następne pół w trakcie absorpcji substancji przez organizm. Po przyjęciu pierwszych 500 ml płynu, dożylnie wprowadzany jest radioznacznik (18FDG), po którym badany przez godzinę musi spokojnie przebywać w pozycji leżącej. Nie ma prawa się ruszać, ani nawet mówić. Po prostu ma za zadanie czekać.

Następnie, gdy godzina minie, lekarz przechodzi do dalszych czynności, a mianowicie, skanuje ciało pacjenta. Tkanki magazynują 18-fuorodeoxyglukozę na poziomie właściwych sobie przemian metabolicznych. Radioznacznik najczęściej gromadzony jest w organach o wysokim poziomie metabolicznym, takich, jak szpik kostny, serce, czy narządach o przeznaczeniu wydalania ustrojowego. Są nimi moczowody, nerki, pęcherz moczowy oraz jelita. By precyzyjnie ustalić miejsce zmian chorobowych PET można uzupełnić o TK, które jest stosowane głownie w chorobach onkologicznych oraz wybranych schorzeniach kardiologicznych i neurologicznych.

Wyniki PET i ich interpretacja

Po kilku dniach od zakończonego badania pacjent otrzyma wyniki w formie opisu. Dołączony do nich zostanie również wydruk zarejestrowanego obrazu na tomografii. Ich interpretacja zależy od lekarza specjalisty, który ma do dyspozycji dane kliniczne, ale przede wszystkim opiera się na własnej specjalistycznej wiedzy na ten temat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here