Czy gres to dobry materiał na posadzki?

0
1387
gres

Generalny remont naszego mieszkania w końcu dobiega końca i teraz możemy zająć się tymi przyjemniejszymi sprawami, do których bez wątpienia zaliczymy wybór materiału na posadzkę. Myślimy o gresie, ale zastanawiamy się, czy to rzeczywiście najlepsza opcja? Jakie są rodzaje gresu? Co warto o nim wiedzieć?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo to, na jaki materiał się zdecydujemy, w głównej mierze zależy od warunków panujących w miejscu ułożenia płytek. Inaczej to bowiem wygląda w salonie, balkonie czy garażu, bo każda z tych powierzchni narażona jest na zupełnie odmienne przeciążenia, ruch i ewentualne uszkodzenia.

Gres – najważniejsze, co powinniśmy o nim wiedzieć?

Gres to bardzo chętnie wykorzystywany materiał ceramiczny, zarówno gdy chodzi o podłogi, jak i o ściany. Nadaje się także na zewnętrzną elewację budynków, bo cechuje się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Wyprodukowany z mieszanki różnych składników naturalnych: gliny, kaolinu, skalenia, piasku kwarcowego oraz barwników mineralnych. Jako że wypalane są w temperaturze do 1300 stopni Celsjusza, gresy cechują się doskonałą twardością, odporną na intensywną konserwację (szorowanie) oraz zniszczenia mechaniczne (zarysowania). Gresy ponadto są mało nasiąkliwe, a więc i niewrażliwe na niskie temperatury. A dzięki ich ścisłej strukturze nie są podatne na rozwój pleśni i grzybów.

Jaki wybrać gres?

Pamiętajmy, że gresy dzielą się na kilka rodzajów, a każdy z nich pasuje trochę do innych warunków. Żeby więc wybrać odpowiednio, powinniśmy poznać ich właściwości.

  • Gres polerowany jest elegancki, ale podatny na zabrudzenia, z tego też względu powinien zostać zaimpregnowany. Z drugiej strony ma inne zalety – wysoką odporność na ścieranie i ukruszenia.

  • Szkliwiony – jego nie trzeba specjalnie zabezpieczać, bo jest nienasiąkliwy, plamy więc nie wnikają w jego strukturę. Niestety, jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne, lepiej nie montować go w miejscach o dużym natężeniu.

  • Nieszkliwiony (techniczny) – charakteryzujący się najwyższymi parametrami technicznymi. W tym przypadku nie ma więc problemu, aby wyłożyć nim posadzkę garażu, tarasu, piwnicy, jak i schodów zewnętrznych.

Jeśli myślimy o wykończeniu podłogi gresem, to jak najbardziej właściwy wybór. Żeby jednak cieszyć się z jego trwałości, nie zapominajmy, aby dopasować odpowiedni rodzaj: polerowany, szkliwiony bądź nieszkliwiony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here