Co to jest ozon?

0
1561
Co to jest ozon?

W przyrodzie istnieje wiele ciekawych zjawisk wzbudzających zainteresowanie wielu osób. Zatem co to jest ozon? Jest to gaz bardzo często zwany aktywnym tlenem, którego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu. Warto wiedzieć o tym, że ozon jest gazem bardzo niestabilnym, który bardzo szybko przekształca się w początkową formę czyli tlen, natomiast uwolniony trzeci atom tlenu wchodzi w reakcję z substancją na którą ozon oddziałuje. Substancja ta jest doskonałym środkiem dezynfekującym, jednym z najsilniejszych znanych istocie ludzkiej.
Ozon może skutecznie utleniać bakterie, wirusy, roztocza oraz wiele innych związków chemicznych w naszym środowisku. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się ozonowe usuwanie zapachów.
Czyszczenie pomieszczeń z użyciem tego składnika jest o wiele bardziej efektywne, niż szorowanie z zastosowaniem tradycyjnych środków chemicznych.
Otóż napotykając się na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ten składnik chemiczny wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Zawarty w cząsteczce ozonu trzeci atom tlenu powoduje, że ozon jest ​bardzo aktywny chemicznie. Pierwiastek ten w bardzo łatwy sposób reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń wśród których można wymienić zapachy, bakterie, wirusy oraz pleśnie. Wówczas to ozon rozkłada je, w mniej złożone i zazwyczaj mniej szkodliwe cząsteczki. Natomiast pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, dzięki czemu jest on bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego.
Niezwykle interesujący jest fakt, że ozon występuje naturalnie w środowisku i często pojawia się podczas burzy w skutek uderzeń pioruna.

http://www.ladychwila.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here