Co można robić po studiach prawniczych?

0
1312
Co można robić po studiach prawniczych?

Studia wyższe na kierunku prawo to jednej z najbardziej popularnych, najczęściej wybieranych, najbardziej obleganych kierunków studiów humanistycznych. Prawo studiuje się na pięcioletnich studiach magisterskich na wydziałach prawa i administracji uniwersytetów lub innych szkół wyższych. W Polsce prawo można studiować na każdym uniwersytecie państwowym, ale również na wielu uczelniach prywatnych.
Po ukończeniu studiów absolwenci z tytułem zawodowym magistra mają przygotowanie teoretyczne do wykonywania zawodów prawniczych. Jednak o tym co po prawie konkretnie będą robić zadecyduje praktyka zawodowa, zwana aplikacją.
Absolwenci prawa mogą zostać sędziami w sądach różnego rodzaju i szczebla, prokuratorami, adwokatami, radcami prawnymi, notariuszami. Każdy z tych zawodów ma odmienną specyfikę i wymaga innej ścieżki aplikantury. Aplikacja trwająca najkrócej trzy lata kończy się złożeniem egzaminu. Tylko nieliczni zdają egzamin bez problemu za pierwszym razem. Czasami do egzaminów aplikanci podchodzą nawet kilkanaście razy, a przerwa pomiędzy kolejnymi egzaminami wynosi czasem nawet rok. Sędziami czy prokuratorami rzadko zostają więc osoby przed trzydziestym rokiem życia. Z punktu widzenia dobra społecznego jest to pewnie zasadne, że tak ważne funkcje sędziego czy prokuratora obsadzane są ludźmi z większym doświadczeniem życiowym i dłuższą praktyką zawodową.
Najszybsze awanse dotyczą osób starających się o zdobycie uprawnień radcowskich. Zatrudnieni tuż po studiach w urzędach, samorządach, firmach z reguły specjalizują się potem w prawie związanym z funkcjonowaniem tej sfery, w jakiej są zatrudnieni.

http://www.naszauroda.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here