Co może oznaczać ból brzucha?

0
2451

Ból brzucha jest bardzo częstym problemem, którego doświadczył każdy dorosły człowiek. Może mieć postać delikatnego dyskomfortu lub nawet bardzo silnego bólu, który nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może także uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Co może oznaczać ból brzucha?

Zazwyczaj ból brzucha występuje nagle. Czasem towarzyszą mu też inne objawy, jak nudności, wymioty, zaparcia lub biegunka. Jest sygnałem problemów trawiennych lub dotyczących wielu wewnętrznych narządów. Czasami pojawia się jako reakcja na stres lub efekt spożycia niezdrowego posiłku.

Ból brzucha jest również objawem chorób wirusowych (szczególnie zakażenia wirusem Rota) i bakteryjnych. Może się pojawić także jako efekt zbyt forsujących ćwiczeń lub skutek dźwigania ciężarów, co doprowadza np. do powstania przepukliny.

Choroba Crohna, zespół jelita drażliwego, zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzody żołądka, zapalenie przydatków – to tylko kilka najpopularniejszych chorób, których głównym objawem jest ból brzucha. Pacjenci nie są w stanie samodzielnie określić, co przyczyniło się do powstania dolegliwości, dlatego każdy niepokojący ból brzucha powinien być skonsultowany z lekarzem.

Ratuj się sam!

Istnieją znane domowe metody, które łagodzą dyskomfort w okolicy brzucha. Najbardziej zalecaną z nich jest zastosowanie kropli ziołowych na trawienie, np. miętowych. Ulgę może przynieść także wypicie silnego naparu z ziół przyspieszających pracę układu trawiennego oraz przyjęcie tabletek rozkurczowych, które można kupić w aptece bez recepty. Wielu osobom pomaga także masaż brzucha oraz ciepła kąpiel lub prysznic. Dobrym rozwiązaniem jest także przyłożenie do bolącego miejsca termoforu i przytrzymanie go tak przez kilka minut.

Osoby, które zauważyły u siebie ból brzucha powinny zastanowić się także nad zmianą swojej diety. Przez pewien czas należy spożywać lekkie produkty, które są łatwostrawne. Doskonałym przykładem są gotowane warzywa, sucharki, biszkopty oraz jasne pieczywo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here