Buty sportowe – czym się od siebie różnią?

0
1921
Buty sportowe – czym się od siebie różnią?

Moda na bieganie, jazdę na rowerze czy na zajęcia fitness z roku na rok obejmuje coraz szersze grono. Wielu z nas regularnie uprawia wybraną aktywność fizyczną. Warto wiedzieć, że każdy sport wymaga nie tylko innego sprzętu czy przygotowania, ale także innych butów.

Przekonanie, że każde buty sportowe stworzone są do uprawiania dowolnej aktywności fizycznej, jest dość powszechne. Tymczasem obuwie należy zawsze dopasować do rodzaju sportu. W przeciwnym razie nasz komfort podczas treningów może być znacznie obniżony, a ryzyko doznania kontuzji istotnie zwiększone.

Buty do biegania

Odpowiednie buty sportowe to niezbędny element wyposażenia każdego biegacza. Niesłuszne jest przekonanie, że aby zacząć biegać wystarczą stare trampki. Podczas tego typu wysiłku nasze stawy są bardzo mocno obciążane – dotyczy to przede wszystkim stóp, które muszą utrzymywać ciężar naszego ciała (zwielokrotniony na skutek przeciążeń!).

Najważniejszą cechą wszystkich butów dla biegaczy jest gruba podeszwa o wysokiej sprężystości. Jej zadaniem jest amortyzacja i niwelowanie drgań powstających podczas biegania.

Dodatkowe parametry butów biegowych powinny być dostosowane do nawierzchni, po której biegamy. Obuwie do biegania terenowego powinno posiadać na podeszwach bieżnik z wypustkami, które zapobiegają ślizganiu się. Buty do biegania po terenach miejskich (po asfalcie, chodniku, trasach biegowych) są nieco lżejsze, miękkie i pozbawione tego typu wypustek.

Buty do jazdy na rowerze

Buty do jazdy na rowerze projektowane są tak, by jak najlepiej układały się w pedałach. Ich podeszwy są cienkie i dość sztywne. Na wysokości palców i pięty znajduje się bieżnik. Pomiędzy nimi podeszwa jest płaska – obszar ten wyprofilowany jest tak, by odpowiadać rozmiarowi pedałów.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji buty do jazdy na rowerze zapobiegają ześlizgiwaniu się stóp z pedałów. To z kolei sprawia, że jazda jest bezpieczniejsza i szybsza. Na rynku znaleźć można również modele butów z możliwością przymocowania do pedałów.

Buty do fitnessu i na siłownię

Buty do ćwiczeń fitness są podobne do tych, które noszą biegacze miejscy. Są lekkie, ze sprężystymi podeszwami, doskonale amortyzującymi wstrząsy powstające podczas treningu. Dodatkowo, buty ćwiczeń na sali fitness lub siłowni mają charakterystycznie podniesioną przednią część – umożliwia to szybką zmianę pozycji stóp podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń.

Osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z fitnessem i siłownią, poleca się buty sięgające za kostkę. Lepiej stabilizują one stopy i zapobiegają kontuzjom.

Czytaj także: Sportowe czy eleganckie – jakie buty męskie wybrać na jesień i zimę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here