Bakalie to zdrowie! Zobacz, jak jeść ich więcej

0
1467
Bakalie

Mianem bakalii określa się orzechy oraz suszone owoce. Do najpopularniejszych należą rodzynki (suszone winogrona), suszone figi, daktyle, śliwki i morele, różnego rodzaju orzechy, migdały czy kandyzowana skórka cytrusów (pomarańczy i cytryn). Obecnie można spotkać się też z innymi produktami klasyfikowanymi jako bakalie, np. suszonymi jabłkami czy kostkami kokosowymi (produkowanymi m.in. przez Haps). Choć bakalie bywają wysokokaloryczne, to w większości są to tak zwane dobre kalorie, a duża ilość witamin i minerałów, a także niski indeks glikemiczny pozwalają kwalifikować przekąski bakaliowe jako zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Bakalie od lat używane są w przemyśle cukierniczym, jako popularny dodatek do ciast i ciasteczek – te jednak trudno uznać za dietetyczne. Zobacz, w jaki sposób możesz wprowadzić różnego rodzaju przekąski bakaliowe do swojego menu, by cieszyć się ich smakiem i działaniem.

Dodaj bakalie do śniadania

Jest wiele popularnych śniadań, które wzbogacić można garścią bakalii. Jeśli preferujesz owsiankę lub płatki z mlekiem, wystarczy je dosypać przed podaniem. Jeśli preferujesz z rana jogurt, np. z owocami, bakalie także świetnie wzbogacą jego smak. A jeśli masz rano więcej czasu i lubisz rozpieszczać się smażonymi naleśnikami – również do nich bez trudu dodać możesz trochę bakalii. W ten sposób dostarczysz sobie więcej energii, z którą zaczniesz dzień. To nie wszystko, bo kolejnym atutem takiego rozwiązania jest jego praktyczność. Dosypanie bakalii nie zajmuje przecież czasu, który o poranku jest zawsze na wagę złota. Poza tym możesz sięgnąć po gotowe mieszanki od dowolnego producenta – Haps, Bakaland, Lorenz itd. – aby jednym ruchem ręki wzbogacić posiłek o rozmaite bakaliowe dodatki.

Przekąski bakaliowe – gdy nie masz czasu na drugie śniadanie

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie drugiego śniadania, przekąski bakaliowe zawsze przyjdą z pomocą. Wystarczy sięgnąć po rozmaite gotowe mieszanki. Możesz przetestować wiele z nich, bo każdy producent (Sante, Lorenz, Haps, Bakaland) oferuje własne kompozycje. Wybierz ulubioną i noś ze sobą zawsze do pracy. Takie przekąski bakaliowe mają wiele zalet. Po pierwsze nie zajmują wiele miejsca, więc na pewno zmieszczą się do torby, torebki, a nawet kieszeni. Po drugie nie wymagają specjalnych warunków przechowywania, nie musisz trzymać ich w lodówce ani nic z tych rzeczy. Nie musisz ich też przygotowywać przed podaniem. No i wreszcie – ich termin przydatności do spożycia jest naprawdę długi, nie ma więc ryzyka, że przeterminują się, jeśli będziesz mieć je w zanadrzu od miesiąca.

Inne zastosowanie bakalii w kuchni

Bakalie mają też inne kuchenne zastosowania. Możesz dodawać je np. do sałatek, dzięki czemu wzbogacisz je o chrupkość (orzechy) lub nutę słodyczy (suszone owoce). Orzechy nadają się też na panierkę – stanowią zdrową alternatywę dla tradycyjnej panierki z bułki tartej, ponieważ nie wymagają tłuszczu do smażenia. No i nie zapominajmy o powszechnym zastosowaniu bakalii w wypiekach – będą idealne także do tych domowych, często zdrowszych od gotowych wyrobów cukierniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here