Archiwum.

0
1477
Archiwum.

Archiwistyka jest jedna z nauk pomocniczych historii. Zajmuje się głownie opisywaniem, katalogowaniem, przechowywaniem źródeł pisanych. Do tego celu archiwistyka wykorzystuje specjalne budynki zwane archiwami. Jednak nie tylko miłośnicy historii wiedzą co to jest archiwum. To pojęcie jest bardzo bliskie wszystkim użytkownikom nowoczesnych technologii informatycznych. Każdy ślad naszej bytności w Internecie zapisany jest w archiwach stron, z których podczas tej bytności korzystaliśmy. Archiwum może być bardzo przydatnym narzędziem, szczególnie wówczas, gdy szukamy informacji, którą kilka dni czy godzin wcześniej przeglądaliśmy. Najłatwiej znaleźć tę stronę właśnie poprzez przeglądanie archiwum.
Tradycyjne archiwa przechowujące dokumenty pisane też niejednokrotnie mogą nam być w życiu potrzebne. Być może tylko kwestią czasu jest przeniesienie wszystkich zapisanych na ziemi dokumentów do świata wirtualnego, ale póki co żeby załatwić sprawy urzędowe dotyczące ludzi czy wydarzeń sprzed wielu lat musimy skorzystać z zasobów archiwalnych różnych instytucji. Każdy urząd, szkoła, firma ma swoje archiwum, gdzie przechowywane są przez lata dokumenty. O czasie przechowywania decydują przepisy. Niektórych dokumentów nie niszczy się nigdy. Inne, mało ważne przechowuje się kilka czy kilkanaście lat.
Archiwa zawierające starodruki to miejsce pracy naukowców badających przeszłość. Takie miejsca istnieją głównie w wielkich miastach, głównie przy bibliotekach uczelnianych. Nawet jeśli kiedyś wszystkie druki zeskanowane dostępne będą w sieci, to i tak archiwa będą musiały istnieć jako magazyny w których bezcenne pisma są przechowywane.

http://www.guzikcidotego.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here