Alergia – przyczyny, objawy, odmiany

0
2743

Alergia jest przypadłością, przy której zazwyczaj towarzyszy nam zatkany nos. To jednak niejedyny objaw, który się podczas jej ataku ujawnia. Mogą wystąpić również wszelkiego typu wysypki, a nawet poważniejsze symptomy takie, jak duszności, czy opuchlizna. Wbrew pozorom alergia to bardzo poważny defekt, z którym można walczyć, dlatego ten artykuł poświęcimy wyjaśnieniu, czym dokładnie jest alergia, w jaki sposób może się objawiać, a także, w jakich odmianach występuje.

Alergia – przypadłość trudna do zrozumienia

Wiele osób nie jest w stanie zrozumieć mechanizmu istnienia alergii. W dużym skrócie jest to reakcja organizmu na pewne bodźce znajdujące się w naszym otoczeniu. Co ważne, reakcja ta jest nieprawidłowa, co oznacza, że układ odpornościowy standardowe, niegroźne elementy rozpoznaje jako problem i atakuje je. W ten właśnie sposób rozpoczyna się często trudna do opanowania reakcja alergiczna.

Bodźców, które mogą wywołać alergię, jest naprawdę dużo. Reakcja może powstać zarówno po kontakcie ze zwierzęciem, jak i po spożyciu pokarmu, czy dotknięciu wybranego przedmiotu. Nie ma jednoznacznej reguły, na co jesteśmy uczuleni, dlatego najczęściej o występowaniu alergii dowiadujemy się, kiedy zaatakuje.

Dokładne objawy alergii

Objawy alergii zależą przede wszystkim od danego alergenu. Jeżeli reakcja występuje u nas po spożyciu pokarmu, najczęściej pojawia się wysypka na całym ciele. Z kolei, gdy mamy uczulenie na pyłki wszelkiego typu, wtedy pojawia się zatkany nos, katar, a nawet zapalenie spojówek.

To jednak nie wszystkie objawy, jakie mogą pojawić się podczas ataku alergii. Najpoważniejsze występują zdecydowanie najrzadziej, jednak to one są niezwykle groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego, jeżeli zauważysz u siebie, lub kogoś w Twoim otoczeniu opuchliznę lub wpadanie we wstrząs anafilaktyczny – natychmiast wezwij pomoc lekarską, ponieważ taki stan może doprowadzić nawet do śmierci.

Największe trudności wywołuje poprawne rozpoznanie kataru, ponieważ dolegliwość ta występuje również przy przypadłościach takich, jak grypa, czy przeziębienie, dlatego pod adresem https://www.claritine.pl/pl/o-alergii/objawy-alergii/zatkany-nos/ przygotowaliśmy krótki opis, jak poprawnie rozpoznać katar alergiczny. Sprawdź koniecznie!

Odmiany alergii

Obecnie wyróżniamy trzy podstawowe odmiany alergii: wziewną, skórną inaczej zwaną kontaktową i pokarmową. Pierwszy typ jest bezpośrednio związany z alergenami natury lotnej. Są to zazwyczaj wszelkiego typu pyłki, kurz, a nawet pleśń, czy sierść zwierząt. Reakcja rozpoczyna się w momencie przeniknięcia alergenu do układu oddechowego, a do objawów alergii wziewnej zalicza się alergiczny nieżyt nosa, kaszel, zapalenie spojówek, czy nawet astma oskrzelowa. Jej leczenie odbywa się głównie przy pomocy różnego typu inhalatorów.

Alergia kontaktowa, jak nazwa sama wskazuje, ujawnia się przy kontakcie skóry z alergenem. Objawy również bezpośrednio dotyczą powierzchni naszego ciała, ponieważ alergia może ujawnić się za pośrednictwem miejscowego lub obejmującego całe ciało atopowego zapalenia skóry. Ponadto bardzo charakterystyczna jest również wysypka, łuszczenie się skóry, czy świąd. Alergię skórną leczy się zazwyczaj objawowo, wykorzystując do tego leki antyhistaminowe, wapno, specjalistyczne maści, czy zastrzyki ze sterydów. Ważne jest również, aby chory zaprzestał kontaktów z alergenem, ponieważ kiedy tak się nie stanie, leczenie nie będzie miało najmniejszego sensu.

Ostatni typ alergii – pokarmowa związana jest z alergenami znajdującymi się w jedzeniu. Mogą to być zarówno orzechy, kurze jaja, gluten, jak i pomidory czy niektóre owoce. Alergia ta jest jedną z najpoważniejszych, ponieważ spożycie pokarmu będącego alergenem bardzo mocno pogarsza nasze zdrowie. W formie reakcji może wystąpić nie tylko wysypka i katar sienny, ale również osłabiająca biegunka, wymioty, a nawet zapalenie oskrzeli. Co ważne, stopień nasilenia objawów zależy bezpośrednio od ilości spożytego alergenu, a także jego typu, dlatego należy być niezwykle ostrożnym i reagować natychmiast, jak tylko pojawią się pierwsze symptomy.

Leczenie alergii – czy jest możliwe?

Niestety, ale całkowite wyleczenie alergii nie jest możliwe, dlatego proces leczenia polega zazwyczaj na łagodzeniu objawów i zapobieganiu kolejnym reakcjom alergicznym. Niezaprzeczalną podstawą jest wyeliminowanie wszystkich alergenów, dlatego chory powinien zrezygnować z niektórych pokarmów, czy posiadania zwierząt. Znaczne trudności w leczeniu pojawiają się przy alergii wziewnej. W jej przypadku zazwyczaj natychmiast wprowadzane jest leczenie odpowiednimi preparatami.

Alergia kojarzy nam się zazwyczaj z zatkanym nosem, kaszlem, opuchlizną i wysypką. To jednak bardzo złożona przypadłość, której prawidłowe rozpoznanie jest kluczowe dla późniejszego procesu leczenia. Mimo iż nie jest możliwe całkowite wyzbycie się choroby, warto rozpocząć odpowiednią terapię, ponieważ silna reakcja alergiczna może doprowadzić nawet do śmierci chorego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here