Dlaczego powinno się myć psu zęby?

0
4434
Dlaczego powinno się myć psu zęby?

Weterynarze podkreślają, że higiena zębów u psa jest szczególnie ważna dla zdrowia czworonogów, jednak wciąż wielu właścicieli psów wykonuje ją nieprawidłowo. Niewielu z nich myje zęby pupilom, choć powinno się to robić. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne.

Mycie zębów powinno być wykonywane u każdego psa, bez względu na jego wiek, rasę i sposób żywienia. Jest to jedyny sposób, by uchronić czworonoga przed poważnymi chorobami. Dowiedz się więcej o chorobach zębów u psów oraz sposobach ich zapobiegania.

Rasy narażone na choroby zębów i dziąseł

Nawet 60 procent wszystkich psów ma problemy z dziąsłami i zębami, a w przypadku ras takich york, maltańczyk, pekińczyk, jamnik lub shih tzu, odsetek chorujących zwierząt sięga 80 procent. Choroby zębów i dziąseł rzadko dotykają szczeniąt, jednak po 2-3. roku życia na zębach czworonogów odkłada się płytka nazębna. Problemy z zębami i dziąsłami pojawiają się w młodszym wieku, jeżeli pies ma nieprawidłowy zgryz lub skład śliny, a także gdy zbyt często jest karmiony mokrą karmą.

Skąd biorą się choroby zębów i dziąseł u psów?

Choroby zębów i dziąseł u psów w dużej mierze są wywołane przez predyspozycje genetyczne, jednak ich główną przyczyną są bakterie, które podobnie jak u ludzi gromadzą się w płytce nazębnej. Jeżeli pies nie ściera płytki nazębnej, spożywając odpowiednie ilości suchej karmy lub za pomocą specjalnych przekąsek, płytka twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. Płytka nazębna odkłada się przez całe życie pupila, dlatego jej usuwanie jest ważne u psów w każdym wieku.

Choroby dziąseł i zębów u psów są wynikiem powstawania stanów zapalnych, odsłaniania się szyjek zębowych i kieszonek, z których wyrastają zęby. Bakterie z płytki nazębnej atakują dziąsła oraz zęby, przyczyniając się do powstawania ropni i bólu zębów. W ostatnim stadium choroby ząb wypada. Co więcej, bakterie gromadzące się w pysku dostają się wraz z pokarmem i przełykaną śliną do organizmu zwierzęcia. Pies cierpiący na choroby zębów i dziąseł jest silnie narażony na choroby żuchwy, szczęki, serca, nerek oraz wątroby.

Jak zapobiegać chorobom zębów i dziąseł u psów?

Zęby psa powinno się myć co najmniej raz lub dwa razy na tydzień. Do tego celu używa się specjalnej szczoteczki oraz pasty, która usuwa płytkę nazębną i neutralizuje bakterie. W sklepie ZooArt znajdziesz pasty do zębów dla psa, które dodatkowo odświeżają oddech pupila. Naukę mycia zębów u pupila powinno się rozpoczynać w wieku szczenięcym lub tuż po przygarnięciu psa ze schroniska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here