Zwiedzanie Szczecina – propozycja, obok której nie wolno przejść obojętnie

0
1627
Zwiedzanie Szczecina - propozycja, obok której nie wolno przejść obojętnie

Jeśli właśnie rozpoczynasz wakacje, chciałbyś ciekawie spędzić czas, a do tego zobaczyć wiele interesujących rzeczy i zakątków, mamy dla ciebie naprawdę intrygującą propozycję. Szczecin – miejsce w którym z pewnością nie będziesz się nudził. Sprawdź, co stolica województwa zachodniopomorskiego ma do zaoferowania.

Kultura dawnych czasów

Centrum Szczecina zapewnia wiele ciekawych i niezapomnianych wrażeń. W jego obrębie stoi wiele pięknych budowli z bogatą przeszłością. Jednym z nich jest kino „Pionier”. To nie tylko centrum rozrywki, w którym można obejrzeć przeróżne filmy, ale także lekcja historii, ukazująca m.in. dawne sprzęty takie, jak wiekowy projektor i wielkie taśmy, których połączenie podczas seansu tworzy porównywalną atmosferę do tej sprzed nawet stu lat. Co więcej, podczas wyświetlanego filmu można także napić się filiżanki kawy, czy lampki wina w towarzystwie kilkunastu osób, bo tyle właśnie mieściła sala. W budynku znajdują się dwa pomieszczenia. Jedno, opisane powyżej, mające swoją siedzibę w małej piwnicy, a także najzwyklejsza sala kinowa. Po obfitującej w niezwykłe przeżycia przygodzie w kinie „Pionier” wyjdziemy bogatsi nie tylko o wiedzę, ale także o pamiątkowy bilet, na którym znajdziemy informację o uhonorowaniu tego miejsca w Książce Rekordów Guinessa. Jest to bowiem jedno z najstarszych kin na świecie, powstałe w 1909 roku na alei Wojska Polskiego 2 w Szczecinie.

Zwiedzanie Szczecina - propozycja, obok której nie wolno przejść obojętnie

Podziemia z kawałkiem historii

Kolejną atrakcją, która zainteresuje przede wszystkim tych nieco starszych, są podziemne schrony używane w czasach II wojny światowej. Korytarze ciągną się przez całe miasto, ich powierzchnia to 2500 m2, jednak w niektórych miejscach przejście nie jest możliwe, a to wszystko przez stare, w przeszłości zawalone tunele. Podziemia po latach stały się bardzo chętnie odwiedzanym ośrodkiem przez turystów, którzy mają do wyboru dwie trasy – „II Wojna Światowa” oraz „Zimna Wojna – życie w PRL-u”. Każda z nich trwa godzinę, a bilety można nabyć w zależności od wieku (ulgowe i normalne) i liczebności grup zorganizowanych. Możliwe jest zwiedzanie z obecnością przewodnika, a całe wydarzenie ma charakter interaktywny. Turyści są angażowani w rozmaite akcje, by urealistycznić ich odczucia i pokazać to, co się tam działo w tamtych czasach.

Jeden z największych cmentarzy na świecie

Ludzie, którzy preferują długie spacery powinni koniecznie odwiedzić Cmentarz Centralny w Szczecinie. Obiekt wybudowany na przełomie XIX i XX wieku ma powierzchnię 167,8 hektara i jest jednym z największych w Europie, a także na świecie. Jedna z największych atrakcji to lapidarium, ozdobione licznymi nagrobkami. Oprócz tego znajduje się wiele pomników i rzeźb nagrobnych, upamiętniających chociażby ofiary katyńskie, czy osoby poległe podczas I wojny światowej. Warto również zwrócić uwagę na trakt historyczny składający się z 21 stacji, powstały w 2010 roku, dzięki któremu można poznać najbardziej interesujące miejsca na cmentarzu.

Jeśli ta opcja jest nieprzekonująca, to zawsze można udać się na Wał Chrobrego. Położony 19 metrów nad poziomem Odry taras widokowy o długości 500 metrów jest doskonałą opcją na wieczorne spacery. Można podczas nich podziwiać piękne światła miasta.

Po drodze warto również odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie. W odległych czasach był on siedzibą rodu Gryfitów. Renesansowy budynek odbudowano w połowie XX wieku, gdzie zachowało się wiele oryginalnych reliktów takich, jak gotyckie sklepienia w piwnicy, dwóch salach parterowych skrzydła południowego i freski w wieży zegarowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here