Szczeliny odbytu – objawy, przyczyny i leczenie

0
1586
Szczeliny odbytu - objawy, przyczyny i leczenie

Szczelina odbytu jest diagnozowana niemal równie często, co hemoroidy. Jest to choroba końcowego odcinka układu pokarmowego. Jeśli pacjent odczuwa ból w okolicy odbytu połączony z krwawieniem, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z tym właśnie schorzeniem.
Terminem „szczelina odbytu” określa się płytkie, wąskie i długie pęknięcie błony śluzowej odbytu. Umiejscowione jest ono w końcowym odcinku jego kanału. Pojawienie się tego rodzaju rany jest zwykle związane z nadmiernym rozciągnięciem błony śluzowej.
Ostra szczelina odbytu to świeże, powstające nagle pęknięcie. Może się ona przeistoczyć w postać przewlekłą, jeśli mamy do czynienia z trudnościami w gojeniu, lub częstym nawracaniem tej dolegliwości. pojawia się wówczas gruby fałd skórny i tzw. brodawki wartownicze. Najczęściej na chorobę tę zapadają osoby w wieku 20 – 40 lat.
Wśród przyczyn powstawania szczeliny odbytu można wymienić w pierwszej kolejności przewlekłe zaparcia. Kiedy stolec jest twardy i zbity błona śluzowa kanału odbytu mocno się rozciąga i może dojść do urazu. Podobnie jest w przypadku uporczywych biegunek i częstego seksu analnego. Pojawienie się szczeliny odbytu może być również powiązane z zakażeniem gruczołów odbytowych, oraz dużą liczbą porodów (zwłaszcza, jeśli poród był długi, ciężki, a masa urodzeniowa dziecka – duża).
Wyleczenie szczeliny odbytu możliwe jest dzięki kompleksowej terapii. Jednym z jej istotnych elementów jest dieta bogatoresztkowa. Jest ona szczególnie istotna, kiedy powstanie szczeliny było spowodowane przez zaparcia. Dietę tę powinno się kontynuować nawet po całkowitym ustąpieniu objawów, gdyż powrót do poprzedniego sposobu odżywiania może powodować ponowny uraz. Pacjent powinien przyjmować również leki, które rozluźnią stolec, aby jego zbita bryła nie podrażniała rany. Równie istotne jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych, które zapobiegną zakażeniu bakteryjnemu uszkodzonej tkanki. W niektórych przypadkach konieczne bywa miejscowe wstrzykiwanie botoksu, mające na celu obniżenie napięcia zwieraczy.

hemoroidy24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here