Stres a zmiany trądzikowe – czy ma wpływ?

0
1827
stres a trądzik

Zbliża się ważne spotkanie w pracy, kończy się termin oddania projektu albo zaczyna sesja? Myślisz tylko o tym, a stres, który temu towarzyszy wydaje się powodować wysyp pryszczy? Badania naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że co prawda stres nie wywołuje trądziku, ale może pogorszyć istniejące problemy ze skórą.

Stres a trądzik – czy jest jakiś związek?

Badaczy od dawna interesowała zależność miedzy stresującymi sytuacjami, a nasilaniem się trądziku. W 2003 roku naukowcy ze Stanford University opublikowali badanie, które wykazało, że u studentów w czasie egzaminów pryszcze pojawiały się częściej niż w okresach, w których stres był niższy. Skłoniło to badaczy do stwierdzenia, że stres i trądzik rzeczywiście są połączone. Mimo tego naukowcy nie są do końca pewni co tak naprawdę może wywoływać pogorszenie stanu skóry. Domyślają się, że może mieć to związek z tym jak gruczoły łojowe reagują na stres. A jak wiadomo, to właśnie łój w połączeniu z martwym naskórkiem i brudem nagromadzonym na skórze powoduje zatykanie się porów i rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

czy stres ma wplyw na tradzik - jaki

Objawy stresu:

1. ból głowy
2. apatia
3. nadmierna senność
4. zaburzenie koncentracji
5. brak apetytu lub nadmierne obżarstwo
6. osłabienie pamięci
7. problemy gastryczne
W wyniku działania długotrwałej sytuacji stresującej organizm ulega rozregulowaniu, spada jego odporność oraz wytrzymałość. Jesteśmy bardziej podatni na choroby oraz przewlekłe infekcje.
W sytuacjach stresujących często nieświadomie dotykamy twarzy, włosów, co przyczynia się do roznoszenia chorobotwórczych bakterii powodujących trądzik.

Gdy stres powoduje rozdrapywanie pryszczy

Badacze z Wake Forest University School of Medicine w Singapurze przeprowadzili w 2007 roku podobne badanie. Wykazali jednak, że ilość łoju produkowanego przez skórę nie zwiększa się na tyle żeby mógł on znacząco wpływać na nasilanie się trądziku. Skłania to do wniosku, że przyczyna problemu może leżeć gdzie indziej. Lisa A. Garner, profesor dermatologii z University of Texas Southwestern Medical Center, twierdzi, że przyczyn wpływu stresu na trądzik należy upatrywać w zwiększonej skłonności do dotykania twarzy w stresowych sytuacjach. Osoby narażone na stres mają tendencję do rozdrapywania pryszczy, nerwowego dotykania policzków oraz wyciskania wyprysków. Może to prowadzić nie tylko do rozsiania pryszczy, ale także do powstania dużych blizn potrądzikowych, które później bardzo trudno usunąć.

Leczenie trądziku

Co można zrobić? Garner mówi, że człowiek nie może naprawdę wykorzystać redukcji stresu jako leczenia trądziku ‚Jeśli potraktuję moje stres, czy mój trądzik zniknie?’, Mówi Garner. ‚Nie można leczyć trądziku za pomocą valium’. Dla wielu osób trądzik jest chronicznym problemem, który nie tylko zanika po tygodniu finału. To często długoterminowa kwestia wymagająca leczenia trądziku, która może obejmować nadtlenek benzoilu, retinoidy, antybiotyki stosowane na skórę lub podawane doustnie, leczenie hormonalne, aw cięższych przypadkach izotretynoina (accutane).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here