Prace w ogrodzie w kwietniu – o czym musisz pamiętać?

0
2501
alter_photo/adobe stock

Nadejście wiosny oznacza okres intensywnych prac w ogrodzie. Powzięte w tym czasie działania mają ogromne znaczenie dla późniejszego rozwoju roślin. To również najlepszy moment, aby zająć się pielęgnacją i zakładaniem trawnika, stanowiącego ważną wizytówkę każdego ogrodu i domu. Sadzić, siać, przycinać czy przekopać? Oto kilka podstawowych czynności, które powinny obejmować prace w ogrodzie w kwietniu.

Uporządkowanie ogrodu i sadzenie w kwietniu

Prace w ogrodzie na wiosnę powinny oczywiście rozpocząć się od uporządkowania go po zimie. Po stopnieniu śniegu należy usunąć wszystkie ubiegłoroczne liście z podłoża oraz  dokładnie wygrabić pozostałe resztki. Następnie można spulchniać i nawozić glebę wokół drzew i krzewów oraz pomyśleć o opryskach pewnych gatunków drzew np. pestkowych, chroniąc je tym samym przed kędzierzawością liści.

Gdy gleba jest już oczyszczona oraz odpowiednio wzbogacona, powoli można przystąpić np. do wsadzania w ziemię drobnych cebulek mieczyków. Początek kwietnia oznacza sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami, które należy odpowiednio skrócić przed umieszczeniem w ziemi. W wykopanym dole korzenie roślin muszą swobodnie się mieścić, natomiast na jego dnie należy usypać mały kopczyk żyznej ziemi lub kompostu. Po zasypaniu oraz porządnym udeptaniu ziemi, należy uformować odpowiednie wgłębienie i obficie podlać roślinę.

Przycinanie drzew i krzewów

Ogród w kwietniu budzi się do życia, dlatego wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. W pierwszej kolejności należy zdjąć osłony z bylin i krzewów, a następnie przejść do przycinania pędów. To samo dotyczy drzew, wrażliwych na działanie mrozu, takich jak: śliwa, brzoskwinia, czy nektarynka, których przycinanie powinno odbywać się dopiero wraz z nadejściem kwietnia. Z kolei krzewy liściaste posadzone w formie żywopłotu należy przycinać po posadzeniu, pamiętając jednocześnie, że im są mniej rozgałęzione, tym niżej trzeba je ciąć.

Pracom ogrodowym sprzyja z pewnością coraz dłuższy dzień. Na samym początku kwietnia słońce wschodzi około godziny 6, a zachodzi dopiero po godzinie 19. Dlatego prace porządkowe w ogrodzie w tym miesiącu stanowią najlepszy moment. To też ostateczny termin na przycinkę drzew oraz krzewów owocowych, natomiast w przypadku odkrywania wrażliwych odmian bylin i róż, jeśli temperatura w nocy jest jeszcze zbyt niska, zachowajmy  pewną ostrożność – mówi ekspert z firmy Grassland Farms.

Gdy kalendarz wskazuje początek kwietnia, należy bezwzględnie rozpocząć prace w ogrodzie, w którym występują odmiany winorośli. To najlepszy czas na jej przycięcie, bowiem w marcu jest jeszcze silnie narażona na przymrozki. Z kolei opóźnianie przycięcia może doprowadzić do silnego wycieku soków, a tym samym osłabienia krzewu. 

Pielęgnacja i zakładanie trawnika

comartist.de/adobe stock

Prace porządkowe w ogrodzie nie obejdą się również bez właściwej pielęgnacji trawnika, który po zimie może posiadać pewne ubytki, obfitować w żółte plamy lub pośniegową pleśń. Po oczyszczeniu go z liści i suchej trawy należy przejść do zabiegów aeracji i wertykulacji. Pierwszy z nich, czyli napowietrzanie,  prowadzi do głębokiego rozluźnienie trawnika, z kolei wertykulacja pozwoli usunąć filc, spulchnić oraz naciąć ziemię.

Następnym krokiem jest nawożenie trawnika, a więc zasilanie nawozem do trawy o formulacji odpowiedniej do tej pory roku, czyli obfitującym w azot oraz fosfor i najlepiej wolno rozpuszczalnym. Po wyrównaniu garb i kretowisk, należy wypełnić zagłębienia oraz dosiać mieszankę traw w miejscach, gdzie widać podłoże lub obumarłe części trawy.

Wszyscy miłośnicy prac ogrodowych zgodnie przyznają, że kwiecień stanowi najlepszy czas na zakładanie trawnika. Niestety zabiegi pielęgnacyjne na wiosnę z nimi związane są bardzo czasochłonne i nierzadko po ich dokonaniu okazuje się, że wygląd trawnika nadal nie spełnia oczekiwanego efektu. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest również trawnik z rolki, który nie dosyć, że prezentuje się pięknie, to jeszcze odznacza się minimalnymi wymaganiami glebowymi.

Trawniki z rolki, dzięki swoim parametrom, można zakładać praktycznie cały rok, pomijając okres, gdy gleba jest jeszcze  zamarznięta. Ponadto takie rozwiązanie wiąże się nie tylko z dużą oszczędnością czasu, ale i pieniędzy. Zarówno proces zakładania trawy z rolki, jak i przygotowanie pod nią podłoża są bardzo proste – mówi ekspert z Grassland Farms.

Kwiecień, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, to doskonały czas na przystąpienie do wszelkich prac porządkowych i pielęgnacyjnych w ogrodzie. To również okres sadzenia drzew, krzewów, niektórych roślin cebulowych oraz zakładania trawników. Efektem podjęcia się tych czynności jest piękny, kwitnący i zadbany ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here