Jak zaaranżować ogród? [Pomocne produkty]

0
2534

Przed nami wiosna i zapewne wielu właścicieli ogrodów nosi się z myślą odnowienia bądź zupełnie nowej aranżacji ogrodu przed domem. Czasu na pierwsze prace na zewnątrz zostało niewiele, dlatego podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Marzenie o pięknym ogrodzie można urzeczywistnić nawet na małej działce. Oczywiście samych rozmiarów ogrodu nie da się zmienić, więc z niektórych planów trzeba po prostu zrezygnować i dostosować swoje oczekiwania do możliwości ich realizacji.  

Mimo to nawet niewielki ogród można rozplanować tak, by był funkcjonalny. Warunkiem jest jednak mądre zagospodarowanie przestrzeni. Sporym ułatwieniem jest skorzystanie z nowej grupy produktów przydatnych dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, jak zaaranżować mały ogród. Oto, co naszym zdaniem warto kupić. To propozycje, które przetestowaliśmy i wiemy, że sprawdzą się w każdych warunkach – zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet.

Jak tanio zaaranżować ogród?

Estetyka i funkcjonalność to słowa klucze. Nawet najpiękniejsze nasadzenia stracą na uroku, kiedy będą nam się obsypywały ścieżki albo klomby. Urody ogródkom przydomowym nie dodają też duże powierzchnie z kostki betonowej, które często widać na podjazdach czy miejscach garażowych.

Bardzo istotne, zwłaszcza w małych ogrodach, jest optymalne wykorzystanie każdego kawałka wolnej działki. I tu dochodzimy do problemu szpecących płotków czy zagrodzeń, które dzielą przestrzeń i powodują wrażenie chaosu. Tak być oczywiście nie musi – z pomocą przychodzą nam nowe technologie. Jest na rynku cała grupa produktów, które są przyjazne dla środowiska, przepuszczalne, ładnie komponują się z roślinami i dają spore pole do popisu, jeśli chodzi o możliwości kompozycyjne.

Ładny podjazd, czyli przepuszczalna eko kratka

Podjazd przed domem to rzecz niezbędna. Dotychczas królowały tu tradycyjne materiały – płyty chodnikowe czy kostka brukowa. Zajmowały one duże powierzchnie kosztem części rekreacyjnej lub powierzchni zielonych.

W przypadku eko kratki można uzyskać jednolitą, mocną powierzchnię dużo szybciej i taniej niż w przypadku wspomnianych surowców, na dodatek z nieporównywalnie lepszym efektem estetycznym.

Eko kratki można łączyć w dowolny sposób na każdej powierzchni. Uzyskana struktura jest trwała, odporna na warunki atmosferyczne, a co najważniejsze – jest zupełnie niewidoczna. Po zasypaniu grysem marmurowym lub obsadzeniu trawą uzyskujemy bardzo ładny podjazd – wyjaśnia ekspert portalu geoPRODUCT.  

Oprócz podjazdu i trawnika, w małych ogrodach warto pomyśleć o klombach z kwitnących na jasne kolory kwiatów lub posadzeniu krzewów o jednolitej kolorystyce. Nie tylko cieszą oko, ale też optycznie powiększają ogród. Takie nasadzenia można wykonać nawet na niewielkich powierzchniach.

Aranżacja ogrodu przed domem przy pomocy obrzeży ogrodowych

W tym celu warto skorzystać również z obrzeży ogrodowych.

Świetnie zastępują betonowe krawężniki, płotki z drewna, palisady. Można nimi wykańczać również teren przy kostce brukowej czy granicie, a także alejki, drogi i chodniki, oczka wodne. Jest to materiał, który można układać na różne sposoby, co daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji – dodaje nasz rozmówca z geoPRODUCT.  

Efekt jest bardzo estetyczny. Ziemia czy kora nie obsypują się, zatrzymują wodę. Obrzeża mogą być umieszczane równo z ziemią albo wysuwać się na dowolną wysokość, co sprawia, że tak zaaranżowany ogród prezentuje się bardzo efektownie. W ten sposób można nawet w kameralnych zakątkach do maksimum wykorzystać wolną przestrzeń i stworzyć lekki, zielony i dający wrażenie przestrzeni ogród.

W dobrze zaaranżowanym ogrodzie znajdzie się miejsce na funkcje użytkowe i rekreacyjne. Eko kratka czy obrzeża ogrodowe to sprawdzone rozwiązania, które warto przetestować u siebie. Są nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo trwałe, więc to wydatek, który pozwoli cieszyć się ładnym ogrodem przez kolejnych kilka lat.

zdjęcia: adobe stock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here