Jak tępić mole?

0
2889

Jeżeli uważasz, że mole przyleciały do Ciebie przez okno, prawdopodobnie się mylisz. Inwazja tego owada może rozpocząć się wraz z przyniesieniem do domu ubrań, mebli, motków wełny, zwłaszcza tych „z drugiej ręki”. Samica mola, w przeciwieństwie do samca, niemal nie wylatuje na powietrze, a jej zadaniem jest złożyć jaja, z których wylęgną się żarłoczne larwy. Na przestrzeni roku może rozwinąć się do czterech pokoleń moli, które zjedzą nawet 30 kg wełny. Warto więc regularnie zaglądać do swoich szaf i nie dopuścić do inwazji, w trakcie której owady mogą żyć nawet w zagłębieniach parkietu, żywiąc się drobnymi resztkami włókien.
1. Larwa mola chroniona jest przez wytrzymały, twardy „domek”, który powiększa się wraz z jej wzrostem. Zanim przemieni się ona w dorosłego osobnika, rozprowadzony przez Ciebie środek owadobójczy może już nie działać intensywnie. Z tego powodu trudno jest wytępić owada środkami chemicznymi. Aby skutecznie walczyć z molami, zacznij od znalezienia ich gniazd – umiejscowione są one często w szparach szaf i szuflad, miedzy deskami, w najciemniejszych miejscach. Mole żerują na wełnie, materiale bawełnianym, moherowym, futrze, a nawet piórach. Nie przepadają natomiast za jedwabiem oraz materiałami syntetycznymi.
2. Dobrym sposobem na larwy mola jest temperatura. Z szafy, w której zagnieździły się owady, wyjmij wszystkie rzeczy, porządnie je wytrzep, a stare, nienoszone części garderoby po prostu wyrzuć. Materiały z siedliskiem larw najbezpieczniej jest spalić. Ubrania, które chcesz zachować warto pozostawić w słońcu na pół godziny, ponieważ wysoka temperatura jest dla larw zabójcza.
3. Jeżeli dotknęła Cię naprawdę silna inwazja moli i chcesz mieć pewność, że przez najbliższe miesiące nie znajdziesz w swojej szafie nowego pokolenia owadów, możesz zaopatrzyć się w worki antymolowe. Warunkiem tego, by było skuteczne jest ich absolutna szczelność. W trakcie przechowywania ubrań w ten sposób musisz dbać o ich kondycję, wietrząc je co najmniej raz na miesiąc.

Jak tępić mole?
4. W celu odstraszenia moli możesz stosować znane od lat środki, takie jak lawenda, mięta pieprzowa czy naftalina. Pamiętaj jednak, że używając ich, nie spowodujesz śmierci niechcianych owadów, lecz jedynie zniechęcisz je do odwiedzania Twojej szafy. Musisz też zadbać o to, by zapach był intensywny, czyli regularnie wymieniać środek na świeży.
5. Jeżeli już raz dotknęła Cię inwazja moli, po jej przezwyciężeniu jeszcze przez pewien czas powinieneś podejmować pewne środki ostrożności, m. in. nadal stosować środki owadobójcze, szczególnie w okresie intensywnego rozmnażania się owadów – w marcu, maju oraz lipcu. Nie zaszkodzi również stosować środków odstraszających i częściej sprawdzać ko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here