Jak rozpoznać psychopatę? Z pozoru normalny facet może okazać się niebezpieczny

0
1433
psychopata

Myślisz, że psychopatę można poznać po jego zachowaniu już w momencie pierwszego spotkania? Owszem, czasem jest to możliwe. Częściej jednak problemy psychiczne wychodzą na światło dzienne dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia znajomości, a wtedy bywa już za późno, by po prostu od niej uciec. Oto sygnały na które należy zwrócić uwagę, aby szybko zidentyfikować psychopatę.

Kłamie dla przyjemności

Jego pozorna towarzyskość, życzliwość i optymizm są jedynie środkami do osiągania celów. Inny charakterystyczny objaw to patologiczne kłamstwo. Osoby dotknięte dyssocjalnym zaburzeniem osobowości kłamią dla przyjemności albo „dla hecy”, często bez konkretnego celu. Psychopata dąży do uzyskania kontroli nad bliskimi. W tym celu korzysta z rozmaitych mechanizmów manipulacyjnych. Może nawet uciekać się do szantażowania otoczenia samobójstwem czy próby odebrania sobie życia, co pozwala mu uzyskać natychmiastowe potwierdzenie, że nadal kontroluje partnerkę lub rodzinę. Psychopaci żyją tak, jakby istniała wyłącznie chwila obecna. Dążą do natychmiastowego zaspokojenia popędów i potrzeb.

jak rozpoznać psychopatę - cechy

Czarujący, aż do bólu

Jeśli czasem wydaje ci się, że facet jest za bardzo czarujący, coś może być na rzeczy. Psychopaci wykorzystują swój ogromny urok, aby dostać to, czego chcą i manipulować drugą osobą jak marionetką. Urokiem nadrabiają niezdolność do odczuwania prawdziwej czułości. Będzie grał na każdej twojej niepewności. Jeśli uważasz, że jesteś gruba, powie ci, jak bardzo kocha swoje ciało. Będzie cię bombardował miłością, abyś się od niego uzależniła.

Jego sytuacja finansowa lub zawodowa od lat jest mocno niestabilna

Według Herveya Cleckleya, amerykańskiego psychiatry, psychopata to człowiek całkowicie pozbawiony poczucia winy i wstydu, lekceważący wszelkie zobowiązania i normy społeczne.
Nie odczuwa skruchy, choć potrafi doskonale ją udawać. Nie jest zdolny do prowadzenia uporządkowanego życia, brania odpowiedzialności za swoje czyny. Za to każdy swój postępek potrafi usprawiedliwić. Jeżeli zostanie przyłapany na gorącym uczynku, natychmiast przedstawi gotowe uzasadnienie oraz będzie starał się pomniejszyć znaczenie czynu albo uczyni z siebie „prawdziwą ofiarę”. Psychopata nie potrafi spojrzeć na siebie oczami innych ani postawić się na ich miejscu. Obce jest mu zatem uczucie zakłopotania z powodu swoich długów, kłopotów prawnych czy braku pracy. Według psychoterapeuty Rossa Rosenberga, bardzo często psychopaci są niezdolni do utrzymania pracy i finansowych zobowiązań. Nie są w stanie trzymać się reguł ustalonych przez przełożonych, dotrzymywania terminów, czy przychodzenia na czas. Jeśli twój facet co chwilę zmienia pracę, powinnaś zacząć dokładnie go obserwować – to nie jest normalne.

On jest twoją bratnią duszą

Psychopata spróbuje cię przekonać, że jesteście bratnimi duszami. On kocha wszystkie rzeczy, które kochasz i masz takie same zainteresowania. Jeśli miał trudne dzieciństwo, powie coś w stylu: „Oboje mieliśmy ciężkie chwile”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here