Jak czyścić lustra?

0
2867
Jak czyścić lustra?

Niejedna gospodyni domowa chciałaby mieć w domu czyste lustra. Brud potrafi spędzić bowiem sen z powiek niejednej pani, czy też panu domu. Jednak prawda jest taka, że z czasem większość luster przestaje być dekoracyjna. Lustra brudzą się i zachodzą mgłą. Czasami jest tak, że w lustrze prawie siebie nie widzimy! Co robić w takiej sytuacji? Jest wiele pomysłów na to, jak sprawić, aby lustra w domu wyglądały jak nowe. Potrzebne ci będą papierowe ręczniczki i mydło. A o to, jak to zrobić:

Krok 1 – papierowe ręczniki zamiast szmatki

Zazwyczaj do czyszczenia lustra używamy szmatki. Taki sposób czyszczenia polecają strony internetowe, programy telewizyjne. Jednak najnowsze trendy mówią o tym, aby zamienić szmatkę na papierowy ręcznik. Taki ręcznik kupisz w pierwszym lepszym supermarkecie w dziale z akcesoriami do domowych porządków. Ścierki są gorszym wyjściem od papierowych ręczników, ponieważ pozostawiają na lustrze zacieki. I zacieki te będą utrzymywać się niezależne od tego, jak długo będzie polerować lustro. Natomiast papierowy ręcznik jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zostawia smug, dzięki czemu znacznie skuteczniej czyści lustro. Papierem wyczyścisz też wszelkie szkło w domu.

Jak czyścić lustra?

Krok 2 – mydło najlepsze do mycia luster

Jeśli masz już przygotowany ręcznik, zmieszaj wodę z mydłem. Nie używaj mydła zbyt dużo, wystarczy trochę. W tak przygotowanej wodzie z mydłem zanurz papierowy ręcznik. Następnie musisz odcisnąć nadmiar wody. Pewnie przychodzi ci do głowy, że lustro można umyć na przykład płynem do naczyń. Niektórzy tak robią, a nawet są i tacy, którzy myją lustra płynem do mycia szyb. Jednak najlepsze gospodynie domowe przyznają rację, że lustra najlepiej jest myć mydłem. Mydło bowiem zawiera składniki, które najlepiej nadają się do mycia szkła.

Krok 3 – dokładność to podstawa

Następnie wytrzyj ręcznikiem całą powierzchnię lustra. Ważne, aby ręcznik był lekko nasączony wodą. Wody nie może być zbyt dużo, bo będą zacieki i trudno będzie umyć lustro. Umyj lustro dokładnie. Delikatnie usuń zabrudzenia, które są szczególnie uciążliwe. Być może ta część czyszczenia lustra sprawi ci najwięcej trudności, jednak bądź dokładny i cierpliwy oraz nie trzyj lustra zbyt mocno. W delikatności moc! Pozostaw wilgotne lustro. Jednak sprawdź dokładnie, czy nie ma na nim żadnych zacieków i brudu.

Krok 5 – polerowanie

A teraz pora, abyś suchym ręcznikiem dokładnie wytarł lustro. Upewnij się, czy ręczniczek nie jest wilgotny. Polerowanie lustra zawsze wykonuje się na sucho. Papierowe ręczniki są dobre do polerowania, gdyż nie zostawiają pyłków. Jednak jeśli nie masz papierowego ręcznika lub skończył ci się jak na złość, użyj zwiniętą w kulkę miękką gazetę. Oczywiście musi to być sucha gazeta. Uporczywe pyłki można także usunąć za pomocą rajstop lub pończoch. Ten sposób zna niejedna pani domu. Dlatego jeśli zostaną nam jakieś dziurawe rajstopy, nigdy ich nie wyrzucajmy, gdyż właśnie w takich momentach mogą nam się przydać. A zatem zamiast wyrzucać stare pończochy, podkolanówki czy podobne rzeczy, schowaj je do specjalnej torebki i trzymaj na takie okazje. Będą jak znalazł właśnie do mycia luster. Niektórzy jednak próbują używać do polerowania lustra papieru toaletowego. My jednak nie polecamy, szczególnie jeśli jest to papier biały i delikatny. I pamiętaj – poleruj tylko na sucho, więc zdecydowanie odpada mokry ręcznik, a tym bardziej mokra szmatka.

Krok 6 – dotykanie zabronione!

Na koniec porada – jeśli chcesz, aby twoje lustro nie brudziło się w przyszłości, nie dotykaj go i nigdy nie dopuść do tego, aby na lustrze osiadła woda lub para wodna. Zacieki powstają właśnie wtedy, kiedy niechcący dotkniemy lustra. Dlatego po skończonym czyszczeniu pozwól na to, aby lustro chwilę odetchnęło. Trzeba po prostu dać mu chwilę na to, aby zaczęło być piękne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here