Gotu Kola – jak wykorzystać w praktyce to ziele?

0
1667

Wiele osób szuka suplementów diety, pochodzenia naturalnego, które sprawią, że ich organizm będzie wydajniej funkcjonował, a oni sami będą mieć znacznie więcej energii, dzięki której łatwiej będzie sprostać wyzwaniom dnia codziennego. Przykładem takiej substancji może być gotu kola, czyli indyjskie zioło będące adaptogenem, które służy ludziom mieszkającym na terenach Azji Południowowschodniej od tysięcy lat. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, a popularność na rynku coraz większa. Głównie za sprawą tego, że w Polsce pojawił się wytwórca tego zioła pod postacią kropel. Więcej informacji: Gotu Kola

Przyjrzyjmy się zatem bliżej gotu koli.

Adaptogeny – właściwości

Warto zacząć od tego, czym są adaptogeny. Można powiedzieć, że są one „konkurencją” i swoistą przeciwwagą dla substancji chemicznych, które mają wspierać nasz organizm. Adaptogeny to substancje pochodzenia leczniczego i ekstrakty ziołowe, które wzmacniają odporność, wpływają korzystnie na stan układu nerwowego oraz mózgu, ale nie wywierają przy tym żadnych negatywnych skutków na nasz mózg. Są stosowane w przypadku długotrwale występującego stresu, doświadczeń traumatycznych oraz innych negatywnych przeżyć. Adaptogeny w przeciwieństwie do stymulantów nie wywierają na organizm negatywnego wpływu w przypadku dłuższego okresu stosowania. Dzięki temu są naturalne i bezpieczne dla nas i dla naszego organizmu.

Co to jest gotu kola?

Gotu Kola (z łac. Centella Asiatica, Hydrocotyle Asiatica), inaczej zwana wąkrotą lub wąkrotką azjatycką. Niektórzy nazywają ją również „dziwem wodnym” i „trawą tygrysią” czy centellą. To pełzająca bylina z rodziny selerowatych. Rośnie zazwyczaj wokół zbiorników wodnych. Gotu Kola uważana jest za narodową roślinę Indii i Cejlonu, ale można ją spotkać także w:

– Chinach,

– Indonezji,

– Australii,

– nad Południowym Pacyfikiem,

– w Południowej i Środkowej Afryce,

– na Madagaskarze.

Jako środkiem terapeutycznym znanym  od ponad  3 000 lat. Co ciekawe wszystkie części zioła mają działanie lecznicze. Korzystne właściwości mają zarówno zielone, pływające liście oraz grube, czerwone korzenie, a także kwiaty oraz strąki z nasionami. Pozyskiwanie gotu koli może odbywać się cały rok i nie jest uwarunkowane porą roku. To tym bardziej przemawia za częstym stosowaniem tego adaptogenu, który może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia.

Jak wykorzystać gotu kolę?

Gotu kola stosowana regularnie w dłuższej perspektywie czasu poprawia pamięć oraz zapobiega depresji. Czyli wykazuje podstawowe działanie, jakie mają adaptogeny. Dodatkowo bardzo korzystnie wpływa na leczenie i łagodzenie skutków chorób skóry jak egzema, łuszczyca czy bielactwo. Ponadto gotu kola polecana jest także w cukrzycy, gdyż w przypadku systematycznego przyjmowania pomaga regulować poziom cukru we krwi. Zbawienne działanie gotu koli odczuje też  z całą pewnością układ pokarmowy trapiony czerwonką, biegunką czy niestrawnością. Dzięki wsparciu procesów chemicznych w mózgu, np. rozwoju dendrytu pozwala na wsparcie plastyczności mózgu i szybszą komunikację pomiędzy komórkami mózgowymi. Jak widać działanie gotu koli jest bardzo szerokie od wsparcia procesów fizjologicznych po łagodzenie stanów depresyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here