Gorzka czekolada – najlepszy słodycz na diecie?

0
1123
ciemna czekolada

Czekolada! Już na sam widok tego słowa zaczynamy wyobrażać sobie słodki smak tego cudownego przysmaku. Czekoladę kochają dzieci, dorośli, mężczyźni i kobiety na całym świecie. Czasem czekoladę daje się w prezencie, a czasem powstają z niej prawdziwe dzieła sztuki. Co roku odbywają się nawet mistrzostwa, w których cukiernicy rywalizują o jakość i szybkość produkcji czekolady. Firmy na całym świecie produkują ogromną liczbę odmian tego deseru. Gorzka czekolada to jednak nie tylko pyszny smak, ale również pożyteczne składniki odżywcze. Czy to znaczy, że czekolada jest zdrowa? I tak i nie. Już wyjaśniamy!

Dlaczego warto jeść gorzką czekoladę?

Główny plus czekolady tkwi w jej składzie. Prawdziwa ciemna czekolada nie zawiera produktów mlecznych – jedynie masło kakaowe, miazgę kakaową oraz trochę cukru lub cukru pudru. Uważa się, że im wyższy procent ziaren kakaowych, tym zdrowszy produkt. W końcu to w nich ukryte są główne zalety ciemnej czekolady. Ziarna kakaowe są bogate w następujące substancje: tanina – wspomaga organizm w działaniu antybakteryjnym, olejki eteryczne – pomagają normalizować proces trawienia, teobromina – jest stosowana w medycynie w zapobieganiu chorobom oskrzelowo-płucnym. Poza tym pod względem składu i wpływu na organizm przypomina kofeinę. W czekoladzie znajdziemy także flawonoidy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i mają działanie przeciwutleniające. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że wyżej wymienione korzyści nie są przyzwoleniem na jedzenie czekolady w nieograniczonych ilościach. Czekolada jest stosunkowo kaloryczna, dlatego spożywanie zbyt dużych ilości tego przysmaku to łatwy sposób na nabranie wagi. Aby zapobiec przekształcaniu się węglowodanów w tłuszcze, powinniśmy starać się jeść nie więcej niż 25 gramów dziennie. Według niektórych badań gorzka czekolada nie powinna być także podawana dzieciom. Mimo że ilość składników pobudzających nie jest duża, w przypadku wyjątkowo wrażliwych dzieci, może to wpłynąć na problemy ze snem. Gorzka czekolada może być więc uważana za jeden z najlepszych słodyczy na diecie.

Jak poradzić sobie z chęcią jedzenia słodkiego na diecie?

Każda osoba, która choć raz stosowała dietę, wie jak trudno się oprzeć słodkiemu i fast foodom. Sposobem na to jest dieta pudełkowa do biura. Dzięki niej możemy utrzymać zdrową dietę i cieszyć się pysznymi potrawami. Jak to możliwe? To bardzo proste! Firmy cateringowe zapewniają swoim klientom potrawy, które są świeże, smaczne i pełne wartościowych składników mineralnych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here