Czym jest przerost gruczołu krokowego?

0
1484
Czym jest przerost gruczołu krokowego?

Przerost gruczołu krokowego dotyka wielu mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat. Komórki prostaty zaczynają dzielić się w zbyt dużym tempie, a ich powiększająca się masa zaczyna uciskać drogi moczowe, blokując tym samym przepływ moczu. Wynika z tego zwiększona częstość oddawania moczu, ponieważ mięsień pęcherza moczowego staje się nadwrażliwy, będąc zmuszonym do dużego wysiłku, aby wytłoczyć mocz przez zwężone drogi moczowe. Końcowym efektem jest brak zdolności całkowitego opróżnienia pęcherza ze znajdującego się w nim płynu.
Wiele jest objawów, które sugerują, że pacjent może cierpieć na przerost gruczołu krokowego. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na słaby i wolny strumień moczu. Mężczyzna ma trudności z rozpoczęciem oddawania moczu. Choć co raz częściej jest on zmuszony do odwiedzania toalety, to zaczyna mu towarzyszyć ciągłe odczucie niedokładnie opróżnionego pęcherza. Pacjenci zaczynają budzić się w nocy, aby oddać mocz, przy czym czynność ta zaczyna być związana z dużym wysiłkiem. Z czasem strumień moczu staje się przerywany, a jego wypływowi zaczyna towarzyszyć ostry ból.
Przerost gruczołu krokowego łączy się często z bakteryjnymi zakażeniami dróg moczowych. Efektem tego schorzenia bywa również pojawienie się kamieni w pęcherzu oraz krwi w moczu. W skrajnych przypadkach dochodzi natomiast do całkowitego zatrzymania moczu, a stan taki wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Nie należy jednak bagatelizować nawet pierwszych symptomów przerostu prostaty, ponieważ jeśli dolegliwość ta nie jest leczona, to może wywołać poważne uszkodzenie nerek i pęcherza.
Sposób leczenia przerostu gruczołu krokowego zależy od tego, jak zaawansowana jest choroba i jakie daje objawy. Terapia może przebiegać z użyciem środków farmakologicznych lub też wykonywane są zabiegi mało inwazyjne. Czasem jednak niezbędna może okazać się operacja. Wykonuje się ją jedynie w ostateczności, ponieważ powikłaniem takiego zabiegu są problemy z erekcją. Niektórzy lekarze zalecają terapię ziołową, jednak nie udowodniono do dziś jej skuteczności.

prostata.info.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRZS u dzieci
Następny artykułCera problematyczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here