Co zrobić, żeby dysk twardy działał jak najdłużej?

0
1497
dysk twardy

Chociaż dyski SSD cieszą się coraz większą popularnością, to dla wielu bezkonkurencyjne wciąż pozostają stosowane od wielu lat dyski HDD, czy to zewnętrzne, czy zewnętrzne. Problem jednak w tym, że nie są one niezniszczalne, a przy nieodpowiednim postępowaniu może się okazać, że nie tylko będziemy musieli kupić nowy dysk, ale także stracimy znajdujące się na nim dane. Trzeba bowiem pamiętać, że naprawa dysku twardego, a także odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku, to skomplikowane procesy, które nie zawsze się udają. Wobec tego co powinniśmy robić, żeby nasz dysk twardy działał jak najdłużej?

Trzeba uważać na temperaturę

Zbyt wysoka temperatura może być zabójcza dla dysku. Dlatego też musimy uważać, gdzie stawiamy naszego laptopa bądź PC, czy też dysk zewnętrzny. Jeśli dysk bądź laptop/komputer będzie cały dzień wystawiony na działanie ostrych promieni słonecznych, może dojść do jego uszkodzenia.

Nawet jeśli zadbamy, aby dane miejsce nie było mocno nasłonecznione, wciąż może dojść do przegrzania. W jaki sposób? Wystarczy, że urządzenie znajdzie się pod mocnym obciążeniem (ponieważ na przykład będziemy grali w wymagającą sprzętowo grę), a za słaby bądź zepsuty będzie układ chłodzący. Wtedy zepsuć może się nie tylko dysk, ale też wiele innych komponentów.

Ostrożność podczas transportu jest kluczowa

Dyski twarde są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jest to związane z tym, w jaki sposób te urządzenia działają.

W środku dysku HDD znajduje się talerz, który obraca się zazwyczaj z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Nad nim w niewielkiej odległości umieszczona jest głowica. Czasami wystarczy niewielki wstrząs (np. zbyt gwałtowne i mocne odstawienie laptopa na biurko), aby głowica uderzyła w obracający się talerz i go uszkodziła.

Dlatego też podczas transportu dysków twardych należy zachować szczególną ostrożność, aby do żadnego, nawet najmniejszego, wstrząsu nie doszło. Dysk nie powinien być podczas transportu włączony.

W przypadku dysków zewnętrznych przydatne mogą być ochronne etui czy obudowy, ale nawet w takim wypadku nie warto kusić losu i lepiej niepotrzebnie nie ryzykować.

Warto co jakiś czas sprawdzać stan dysku

Dysk może zostać uszkodzony nie tylko mechanicznie, ale też logicznie. Dlatego też dobrym pomysłem jest sprawdzanie co jakiś czas, w jakim stanie jest nasz dysk. Powstało do tego celu bardzo dużo programów – wiele z nich jest bardzo przydatnych, a przy tym darmowych, na przykład Crystal Disk Info. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie i wyłapaliśmy je odpowiednio szybko, być może uda się je naprawić.

Warto skorzystać wtedy z rzetelnych poradników, przygotowanych przez ekspertów, takich jak ten dostępny tutaj: https://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/. Nie powinniśmy sugerować się niesprawdzonymi, mało wiarygodnymi poradami, ponieważ możemy w ten sposób sobie nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić.

W przypadku mocno uszkodzonego dysku nie pozostanie nam nic innego, jak wymienić go na nowego, ratując przy tym tak dużą ilość naszych plików, jak tylko będzie to w danym przypadku możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here